Čtyři pětiny neplatných padesátníků zůstaly mezi lidmi

Ekonomika Ekonomika
31. 10. 2014 15:10
Zatímco dvacetikorunových bankovek se do České národní banky vrátilo přes 95 procent, padesátihaléřových mincí jen 20 procent.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Do České národní banky se vrátilo přes 95 procent „papírových“ dvacetikorun. Naopak u padesátihaléřových mincí to bylo jen 20 procent, takže čtyři pětiny jich zůstaly mezi lidmi. Šestiletá lhůta pro výměnu neplatných bankovek a mincí skončila na konci srpna letošního roku.

Mezi lidmi zůstalo 5 185 650 kusů dvacetikorunových bankovek, což představuje 4,9 procenta z jejich množství v oběhu. U padesátihaléřů to je 365 434 151 kusů, tedy 80,7 procenta z celkového množství této nominální hodnoty.

„Uvedené množství nevrácených mincí je sice vysoké, ale nijak výjimečné. Velký rozdíl v návratnosti mezi mincí a bankovkou je zcela běžný - i ve stejné nominální hodnotě se mincí vrací méně. Obecně navíc platí, že čím nižší je nominální hodnota, tím větší množství peněz se z oběhu nevrátí,“ říká mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann.

„Papírové dvacetikoruny budou standardně rozřezány na takzvanou bankovkovou drť. Padesátihaléře budou prodány jako hliník, jehož množství činí díky vráceným mincím 78 tun,“ dodává mluvčí.

O ukončení platnosti obou nominálů rozhodla bankovní rada České národní banky 31. ledna 2008, neboť přestaly plnit funkci oběživa. To v praxi znamená, že se jich z oběhu zpět do centrální banky vracela pouze malá část.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy