Drony na čundráky, očipované děti i vysavač. Projděte si nominace na čmuchala roku

Iva Špačková Iva Špačková
12. 2. 2019 11:59
Velký bratr nenápadně sílí. Lační například po informacích z hudebního festivalu, chce kontrolovat děti ve školách, útraty v bazarech či na svatbách anebo zálesáky. Podívejte se, které firmy, úřady či společnosti se utkají o cenu za největšího šmíráka roku 2018.
Foto: Iuridicum Remedium

Big Brother Awards

Nevládní organizace Iuridicum Remedium vyhlásí ve čtvrtek vítěze soutěže o největšího slídila nazvanou Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Tu uděluje firmám, lidem či úřadům, kteří se snaží proniknout do soukromí lidí a špehovat jejich život.

Soutěž je nazvána podle románu George Orwella 1984, ve kterém vládne diktatura Strany, která pomocí neustálého slídění potlačuje jakoukoliv individualitu a tlačí lidi k tomu, aby přestali myslet a dali se dokonale ovládat.

Ceny byly poprvé udělovány ve Velké Británii v roce 1998. V Česku se začaly vyhlašovat o sedm let později, a to ve čtyřech kategoriích - firemní slídil, úřední slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra.

Na následujících stránkách si projděte kandidáty, kteří se dostali do užšího kola soutěže.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy