ČEZ hlásí propad zisku takřka o polovinu. Čekal se

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2014 13:20
Čistý zisk v prvním čtvrtletí klesl o 44 procent, tržby se meziročně propadly o 11 procent. Důvody byly známé předem.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. | Foto: Reuters

Praha - Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí se meziročně snížil o 44 procent na 9,9 miliardy korun. K poklesu přispělo zlevňování elektřiny, srovnání zhoršily mimořádné výnosy v loňském prvním čtvrtletí z emisních povolenek a prodeje Elektrárny Chvaletice. Tržby skupiny meziročně klesly o 11 procent na 53,2 miliardy korun. Analytici pokles zisku i tržeb očekávali.

Provozní výsledek před odpisy EBITDA klesl v prvním čtvrtletí o čtvrtinu na 21,2 miliardy korun. Za celý rok ho skupina ČEZ nadále očekává na úrovni 70,5 miliardy korun. Nezměnila ani předpoklad čistého zisku ve výši 27,5 miliardy korun bez zahrnutí opravných položek k dlouhodobému majetku.

"Jako jedna z mála evropských energetik jsme dokázali i v rámci poslední dubnové revize agentury Standard & Poor’s udržet rating na stávající historicky nejvyšší úrovni A- se stabilním výhledem," řekl k výsledkům generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Firma také v prvních třech měsících roku snížila zadlužení o 9,4 miliardy korun.

Opatrnější nastavení dividendy?

Podle analytika Patria Direct Tomáše Sýkory jsou výsledky ČEZ mírně negativní. Zklamání je na úrovni tržeb, nižší produkce z vodních elektráren a nižších výnosů z prodeje tepla. Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities doplnil, že vedle dříve deklarovaných investičních plánů firmy ČEZ v zahraničí, záměru na snižování dluhů a rizik evropské regulace mohou nyní i čtvrtletní výsledky vyzývat k opatrnosti při nastavení dividendy za rok 2013 a vize jejího navýšení se tím spíše oddaluje i přes silné čtvrtletní provozní cash flow.

Pozitivně na výsledky v prvním čtvrtletí podle firmy působily úspory provozních nákladů. Nový projekt má snížit množství inženýrských funkcí, což má v následujících čtyřech letech firmě ušetřit víc než miliardu korun. V Česku hospodaření skupiny vedle poklesu cen elektřiny negativně ovlivnil také nižší objem výroby zejména ve vodních elektrárnách a nižší výnosy z prodeje tepla v důsledku mírnější zimy.

"Jsme si vědomi příčin současné krize energetiky v Evropě, a proto pokračujeme v naplňování naší strategie zaměřené na koncového zákazníka a na rozvoj nových příležitostí," uvedl ředitel divize Obchod a strategie Pavel Cyrani. ČEZ Prodej se zaměří na zlepšení zákaznického servisu včetně vydání Zákaznického kodexu.

Výroba elektřiny za letošní leden až březen klesla o šest procent na 17,5 TWh. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům ČEZ se snížil o sedm procent na 9,6 TWh, u plynu byl pokles o 13 procent na 2,2 TWh a u prodeje tepla ČEZ zaznamenal pokles zhruba o pětinu.

Za celý rok 2014 očekává ČEZ výrobu jaderných elektráren opět přes 30 TWh a výrobu českých uhelných elektráren navzdory prodeji Elektrárny Chvaletice na úrovni roku 2013. V zahraničí firma očekává mírný růst výroby, a to kvůli vyšší poptávce po dodávkách bulharské uhelné elektrárny Varna.

Josef Němý z Komerční banky dodal, že ČEZ pokračuje v zajišťování budoucích prodejů elektřiny. Na příští rok má již prodáno 77 procent produkce, na rok 2016 okolo 44 procent. Průměrné prodejní ceny v souladu s očekáváním klesají. V následujících letech proto lze očekávat pokračování poklesu zisků ČEZ, míní Němý.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Akcie ČEZ na dnešní výsledky reagovaly poklesem, kolem 09:50 ztrácely zhruba 1,8 procenta na 580,40 Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy