Český Herkules dostal nový kabát. Značka Druchema ožila

Veronika Šmídová, ProByznys.info
27. 12. 2014 21:50
Poslední šancí na záchranu podniku byla restrukturalizace řízená kompletně obměněným vedením.
Lepidlo Herkules
Lepidlo Herkules | Foto: Druchema

Žluto-červené lepidlo Herkules, barvy na vajíčka Ovo, autokosmetiku Tempo nebo vosk na lyže Skivo znal za socialismu skoro každý. Tyto značky provází mnoho lidí už od dětství, kdy bývaly běžným doplňkem mnoha domácností. Za minulého režimu byl jejich výrobce, společnost Druchema, největším chemickým družstvem v Česku.

Po otevření tržního prostředí se ale nestačil včas přizpůsobit příchodu konkurence. Značkám, které přetrvaly v obchodech celá desetiletí, tak v roce 2005 hrozilo, že zmizí nadobro spolu s celou firmou. Poslední šancí na záchranu byla restrukturalizace řízená kompletně obměněným vedením. V jeho čele stanul současný předseda představenstva Jiří Daněk.

„Druchema funguje už od roku 1951. Navázala svou činností na drobné výrobce meziválečného období. Byla to velká československá chemická firma, měla k sobě přidružené například i prádelny či čistírny. Patřily jí výrobní závody, výrobny dřevěného uhlí, vlastnila mnoho nemovitostí včetně zámečku. Po revoluci se to ale změnilo a došlo k útlumu,“ popisuje historii družstva Daněk.

V roce 2005 tak vedení podniku debatovalo o tom, jestli má vůbec smysl, aby Druchema dále fungovala. „Nakonec vyhrál plán restrukturalizace a podnik dostal další šanci. Vedení vypsalo tedy výběrové řízení na krizového manažera. To jsem tehdy vyhrál já,“ popisuje Daněk, který byl zvolen i pro bohaté pracovní zkušenosti z chemického odvětví.

Celý příběh znovuzrození tradiční české značky si přečtěte na sesterském webu ProByznys.info.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.