Český systém zachraňuje životy, chválí ho i Bill Gates

Veronika Kudrnová, ProByznys.info
21. 12. 2014 14:41
Před čtyřmi lety pomáhal mapový systém vyvinutý trojicí českých studentů při odstranění následků ničivého zemětřesení na Haiti. Dnes tým tvoří prosperující inovativní firmu.
Boris Procházka - Gina
Boris Procházka - Gina | Foto: Economia

Vystupuje jako spolehlivý partner v situacích, kdy jde skutečně o čas. Koordinační systém GINA vyvinutý studentským trojlístkem nasazují do svých vozů složky českého integrovaného záchranného systému, kterým se díky němu snížil dojezdový čas u třetiny výjezdů. Své uplatnění nachází při misích OSN. Napomáhá i při pátracích akcích a živelných pohromách.

V Česku se systému podařilo prorazit, teď míří za hranice. "Chceme, aby se k nám záchranné složky ze sousedních zemí jezdily dívat jako na příklad dobré praxe," říká Boris Procházka, jeden ze spoluzakladatelů společnosti Gina Software.

Psal se rok 2009, kdy Zbyněk Poulíček, student pátého ročníku Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně začal uvažovat nad tématem své diplomové práce. Původně chtěl naprogramovat mapový software, který by našel své využití v cestovním ruchu. Od původního záměru se ale odklonil, když se přihlásil společně se dvěma spolužáky - Borisem Procházkou a Petrou (Bačíkovou) Černou - do soutěže Imagine Cup. Ta nabádá studenty, aby za pomoci moderních technologií přišli s praktickými řešeními globálních problémů.

Původní myšlenka tak dostala nový kabát v podobě mapového softwaru umožňujícího navigaci a komunikaci mezi týmy v terénu. Praktické využití se nabízelo v situacích, kdy je třeba taktického plánování, mapovaní a koordinace více složek a komunikace mezi nimi v reálném čase.

V národním kole soutěže slavila GINA úspěch, v mezinárodním kole se jí sice nepodařilo probojovat do osmifinále, ale ještě v roce 2010 si v ostrém provozu systém otestovala humanitární organizace Hand for Help, která zasahovala při likvidaci ničivých následků zemětřesení na Haiti. Následovalo pozvání do stanice BBC a pochvalná zmínka od technologického guru Billa Gatese.

Celý příběh o úspěšném českém nápadu si přečtěte na sesterském webu ProByznys.info.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy