Praha - Ještě v polovině roku byl český státní dluh nejvyšší v historii. O pouhé tři měsíce později, krátce před parlamentními volbami, naopak klesl na nejnižší úroveň od roku 2011. Stát nyní dluží 1,61 bilionu korun, tedy o 178 miliard méně než na konci června. Na každého Čecha tak nyní připadá dluh zhruba 152 tisíc korun.
Důvodem tak rychlého poklesu zadlužení je zejména postup ministerstva financí, které letos omezilo vydávání státních dluhopisů s delší splatností. Naopak si více půjčovalo prostřednictvím takzvaných pokladničních poukázek, které mají splatnost jen řádově několik měsíců.
Svoji strategii zdůvodnilo tím, že je pro stát výhodná. Díky záporným úrokům, které se s pokladničními poukázkami pojily, investoři Česku platili za to, že mu mohli půjčit peníze. Sázeli tak na posílení koruny, které by jim ztráty z držení dluhopisů vynahradilo.
"Aby ministerstvo docílilo poklesu dluhu, naplánovalo pro druhé a především třetí čtvrtletí velmi nízké emise státních dluhopisů. Zároveň všechny pokladniční poukázky, ze kterých ministerstvo profitovalo díky záporným výnosům, byly prodávány jen se splatnostmi do konce září," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.
Ve zbytku roku však bude muset ministerstvo s prodejem dluhu podle Dřímala opět zrychlit. "V listopadu bude muset stát splatit starý dluhopis v objemu 70 miliard korun, na což si podle našich odhadů oněch 70 miliard půjčí," uvedl ekonom KB.
Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška by ale přesto mohl být státní dluh na konci letošního roku nižší než loni. Přispěje k tomu podle něj i výsledek státního rozpočtu, který by mohl navzdory naplánovanému schodku 60 miliard korun skončit "zhruba kolem nuly".
V dalších letech bude výše státního dluhu podle Sobíška záviset především na tom, s jak velkými deficity bude stát hospodařit. Důležité bude také to, jak rychle porostou úrokové sazby, jejichž zvyšování zahájila ČNB poprvé po téměř deseti letech letos v srpnu. Čím vyšší sazby budou, tím vyšší úroky bude stát investorům za půjčené peníze platit.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká zejména hromaděním schodků státního rozpočtu. Kromě pokladničních poukázek a státních dluhopisů je dluh financován také přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky. Současná hodnota dluhu odpovídá 32,6 procentům HDP, což je nejnižší podíl od roku 2009.