Praha – Státní rozpočet letos skončí v přebytku. Jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky. Zároveň poklesne státní dluh. Oznámil to ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého je důvodem především lepší výběr daní. Pokud se jeho slova potvrdí, bude přebytek vyšší než deset miliard korun, což je výsledek roku 1994.
Letos měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. Ke konci září přitom přebytek státního rozpočtu stoupl na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Šlo o nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Státní dluh letos ke konci září klesl o 12,9 miliardy korun na 1,66 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 156 tisíc korun.
"Budeme mít nejlepší rozpočet v historii této země, přebytkový. A snížíme dluh poprvé od roku 2011 (poznámka redakce: pod hranici 40 procent HDP), a to díky výběru daní," uvedl Babiš. Podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala je ale za masivním růstem vybraných daní jiný hlavní důvod. "Především jde o výjimečný ekonomický růst v loňském roce a jeho pokračování letos, i když pomalejším tempem," říká Dřímal.
Česká republika měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.
Celostátní daňové příjmy stouply za prvních devět měsíců roku 2016 o 34 miliard korun a osm procent. Největším tempem – meziročně o 13,2 procenta (10,4 miliardy korun) – rostl výběr daní z příjmů právnických osob.
Na druhé straně se na rekordním výsledku státního rozpočtu za prvních devět měsíců roku podílel meziroční pokles výdajů o více než 28 miliard korun způsobený tím, že stát investoval o 37 miliard méně než loni. Například podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška je tak rekordní přebytek rozpočtu jen polovičním úspěchem státu. Snížení státních výdajů na investice totiž představuje problém zejména pro stavební firmy.
Příští rok opět v červených číslech
I přes rekordní vývoj v roce 2016 počítá vláda v příštím roce se schodkem ve výši 60 miliard korun. Návrh rozpočtu s tímto číslem poslala v září do poslanecké sněmovny. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce nebo růstem důchodů.
Ekonomové vládní rozpočtové plány na příští rok vesměs kritizují. "Navrhovaný schodek zkrátka nemá ekonomické opodstatnění. Je čistě výsledkem zohlednění politického cyklu, tedy snahy politiků navyšovat výdaje ve volebním roce. Bohužel, z podstatné části jde o provozní výdaje, na platy státních zaměstnanců a podobně, nikoli o výdaje investiční," říká třeba hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
Podle Babiše by Česko mělo příští rok vyrovnaný rozpočet, kdyby to bylo čistě na něm. "To je koaliční návrh. Kdybych o tom rozhodoval sám, tak bude vyrovnaný. Já jsem bojoval s představiteli ČSSD a KDU-ČSL, kteří navrhovali 85 miliard, takže nakonec jsem rád, že jsem to ustál na 60 miliardách," řekl během říjnového jednání ministrů financí v Lucemburku.