Neuplácejte voliče a začněte reformy, radí vládě ekonomové. Projděte si recepty, jak využít růst

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
12. 8. 2016 5:58
Anketa: Jak využít výrazné oživení české ekonomiky? V první řadě je teď čas na vyrovnaný rozpočet, zdůrazňují odborníci.
Foto: Thinkstock

Český státní rozpočet byl na konci letošního července v rekordním přebytku 75,6 miliardy korun. Výběr daní stoupl meziročně o více jak 25 miliard korun. Celkový roční schodek by ze schválených 70 miliard mohl klesnout o více než polovinu.

Tuzemská ekonomika patří s tříprocentním růstem za první čtvrtletí mezi evropské premianty, co se rychlosti týče. V minulém roce dokonce rostla o více než čtyři procenta.

Jak toho má Česko využít? Podle odborníků by vláda hlavně neměla - zjednodušeně řečeno - tyto peníze "projíst". Ekonomové jí radí nachystat kvalitní projekty, do nichž by se investovalo "pro budoucnost".

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy