Rozpočet je v rekordním přebytku, chlubí se Babiš. Jen poloviční úspěch, říkají analytici

Janis Aliapulios Ekonomika Janis Aliapulios, Ekonomika
Aktualizováno 3. 10. 2016 15:10
Celkové příjmy státního rozpočtu stouply meziročně o 57 miliard, výdaje naopak o 28 miliard klesly. Dobrý vývoj přičítá ministerstvo financí jak dobré kondici české ekonomiky, tak kontrolním akcím berních úřadů. Stát vybral více od firem a současně méně investuje.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha – Státní rozpočet vykázal ke konci září rekordní přebytek ve výši 82,3 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky, uvedlo ministerstvo financí. Před rokem byl rozpočet ve schodku 2,8 miliardy.

Na straně příjmů bylo ve srovnání s loňským zářím v rozpočtu o téměř 57 miliard korun více. Celostátní daňové příjmy stouply o téměř devět procent. Největším tempem - meziročně o 13,2 procenta (10,4 miliardy korun) - rostl výběr daní z příjmů právnických osob.

Ministerstvo to přičítá jak dobré kondici české ekonomiky, tak kontrolním akcím finančních úřadů. “Finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny, jejichž výsledkem byla nejen doměřená daň ve výši 0,8 miliardy korun, ale zároveň došlo i ke snížení daňové ztráty ve výši přes osm miliard korun,” říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Na nejlepším výsledku od se podílel meziroční pokles výdajů o více než 28 miliard korun způsobený tím, že stát investoval méně než loni.

Dalších téměř sedm miliard korun navíc ve srovnání s loňským rokem přinesl státnímu rozpočtu lepší výběr spotřebních daní. Promítlo se do něj jak zvýšení spotřební daně u tabákových výrobků, tak vyšší spotřeba pohonných hmot podpořená meziročně nižší cenou paliv.

Inkaso DPH, které je největším zdrojem příjmů státního rozpočtu, se meziročně zvýšilo o 4,1 procenta na 173,6 miliardy korun. "Potvrzuje se, že díky kontrolnímu hlášení se nám úspěšně daří zpřetrhávat sítě řetězových podvodů," říká ministr financí Andrej Babiš.

Rekordnímu přebytku pomohlo také to, že Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Stát díky tomu vybral meziročně o téměř 18 miliard korun více na pojistném na sociální zabezpečení a o 5,6 miliardy více na daních z příjmů ze závislé činnosti.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška je rekordní přebytek rozpočtu jen polovičním úspěchem státu. Snížení státních výdajů na investice totiž představuje problém zejména pro stavební firmy.

“Meziroční snížení kapitálových výdajů již dosáhlo 37 miliard korun. Šance, že by se zpoždění v investicích mohlo odstranit do konce roku, se stává mizivou. Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," říká Sobíšek.

Podle Sobíška se nicméně přiblížila možnost, že se státní rozpočet udrží v přebytku i na konci roku. S tím souhlasí také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. “Podle všeho bude rozpočtové saldo koncem letošního roku zhruba vyrovnané,” očekává.

Státní rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 70 miliard korun. Na příští rok vláda schválila návrh rozpočtu, ve kterém výdaje převyšují příjmy o 60 miliard. Možnost, že by státní finance letos skončily v rovnováze, už opatrně připouští i sám Babiš.

 

Právě se děje

před 23 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy