Výbor poslal Babišův rozpočet do sněmovny. Snižte deficit, požadoval marně Kalousek

Martin Ťopek Martin Ťopek
12. 10. 2016 12:43
Ministr financí Andrej Babiš předložil poslancům sněmovního výboru návrh rozpočtu na příští rok. Opozice ho sice podrobila silné kritice, ale výbor nakonec odhlasoval, že zákon pošle do sněmovny k prvnímu čtení.
Foto: ČTK

Praha – Rozpočet se schodkem 60 miliard poslal do prvního čtení sněmovní rozpočtový výbor. Počítá s příjmy 1,249 bilionu, výdaje by měly být 1,309 bilionu korun. "Ekonomice se daří velmi dobře, další vývoj závisí na vnějších faktorech," uvedl ministr financí Andrej Babiš před členy výboru.

Podle ministra se na příjmech kladně projeví zavedení elektronické evidence tržeb, která má v příštím roce přinést tři miliardy korun. Snížení DPH na stravovací služby sníží státní příjmy o 2,8 miliardy korun. Postupné zvyšování spotřební daně z cigaret má přinést 4,4 miliardy korun a nová daň z hazardu 4,2 miliardy.

Jenomže právě fakt, že se nyní české ekonomice daří, byl důvodem, aby opoziční poslanci poukazovali na zbytečnou výši plánovaného schodku. "Klesají nám výdaje na investice. Rozpočet na vědu, výzkum a inovace je nižší než v roce 2013. Co nám roste, je počet státních zaměstnanců, kterých bude o třicet tisíc více, než na začátku této vlády," řekl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten proto navrhl hlasovat o pozměňujícím návrhu snížit plánovaný schodek a tím i státní výdaje na příští tok o třicet miliard korun. Ministerstvo financí podle něj mělo přepracovat návrh rozpočtu do 21 dnů od jeho schválení. Výbor ale jeho návrhu nevyhověl, a tak jde do sněmovny plán státních financí v původním znění.

"My potřebujeme státní zaměstnance, ale to nejsou jen úředníci. Potřebujeme nové policisty, vojáky, celníky, učitele a samozřejmě také pracovníky finančních úřadů," argumentoval Babiš na Kalouskovu kritiku.

Další z jeho důkazů, že je rozpočet je sestaven správně, byl ten, že Česká republika patří mezi nejméně zadlužené země. Poukazoval na Řecko, kde je míra zadlužení na 180 procentech hrubého domácího produktu oproti českým 35 procentům.

"Každý plánuje s nějakou rezervou. pro mě je rozhodující výsledek na konci roku, nikoliv předpoklady," uvedl ministr financí. Opíral se přitom o výsledky letošního roku, kdy rozpočet počítal se schodkem 70 miliard, nakonec ale bude podle něj buď na nule nebo dokonce v mírném plusu.

Stanjura: Je to předvolební rozpočet

Někteří poslanci dokonce Babišův návrh rozpočtu dokonce označil za spíše agitační než racionální. "Přidává se na všech stranách. V předvolební kampani to možná zní dobře, ale tady nejsme v kampani, tady jsme na rozpočtovém výboru," řekl komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Ač také v opozici, odmítl podpořit Kalouskův návrh na snížení deficitu. "My bychom dělali rozpočet jinak, ale sebrat 30 miliard a poraď si státe, jak umíš, to podporovat nebudeme," uvedl Dolejš. Stejnou rétoriku použil i poslanec za ODS Zbyněk Stanjura. "Kdybych měl návrh ohodnotit, řekl bych, že je ryze předvolební," řekl.

Babiš nakonec mohl odejít z jednání výboru spokojen. Nezapomněl svému předchůdci a politickému rivalovi Miroslavu Kalouskovi připomenout, že to byl on, kdo zvýšil státní dluh o 680 miliard, následně mu výbor poslal návrh rozpočtu k prvnímu čtení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy