České dráhy se dostaly ze ztráty, pomohly jim úspory

Ekonomika Ekonomika
1. 9. 2014 14:10
Počet cestujících se meziročně nezvýšil, přesto tržby z jízdného stouply.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – České dráhy se v letošním prvním pololetí dostaly ze ztrátového hospodaření. Za samotný leden až červen dosáhly čistého zisku 158 milionů korun, ve stejném období loňského roku přitom prodělaly 510 milionů.

K lepšímu výsledku pomohlo mimo jiné zvýšení tržeb u osobní dopravy a provozní úspory.

"V prvních šesti měsících jsme ušetřili řádově stovky milionů korun, kterými jsme dokázali částečně kompenzovat růst vstupů. Pomáhají nám efektivnější nákupy energií a materiálů, stejně jako snižování režijních či osobních nákladů. Naopak jsme dali více peněz do údržby vozidel," říká předseda představenstva Českých drah Daniel Kurucz.

Samotná osobní doprava je nadále ve ztrátě, snížila ji však o 382 milionů korun na 262 milionů korun.

"Oproti loňsku jsou tržby z hlavní činnosti vyšší o 432 milionů korun. Jen na jízdném jsme utržili o 137 milionů víc. Je to přitom zásluha hlavně vnitrostátní dopravy," říká Kurucz. Počet cestujících se meziročně nezvýšil, o jedno procento však vzrostl přepravní výkon, což podle něj naznačuje, že cestující s oblibou využívají vlaky na delší vzdálenosti.  

Nákladní doprava je v zisku

Nákladní doprava ČD Cargo skončila v zisku 540 milionů korun, oproti loňskému roku jde o 304 milionů lepší výsledek. Podle šéfa společnosti Oldřicha Mazánka za to může hlavně zvyšování produktivity práce a úspory provozních nákladů přispěly k dobrému pololetnímu výsledku.

"Sílící konkurence totiž zapříčinila pokles přepravních výkonů a snížení tržeb z hlavní činnosti o zhruba pět procent,“ dodává Mazánek.

Za celý loňský rok prohloubily státní dráhy svou ztrátu na téměř dvě miliardy korun, na čemž se podílela zejména osobní doprava s celkovou ztrátou téměř 1,8 miliardy korun. Naopak nákladní doprava skončila v zisku 522 milionů korun po předchozí téměř dvoumiliardové ztrátě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy