Česká společnost Energo-Pro dostala v Bulharsku pokutu téměř 200 milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2015 18:56
Za údajné zneužívání dominantního postavení na trhu dostala česká společnost Energo-Pro pokutu 14,4 milionu leva od bulharského antimonopolního úřadu. Podle firmy jde o starý případ z roku 2008, který souvisí ještě s německým koncernem E.ON, od něhož Energo-Pro jeho bulharskou energetickou divizi odkoupila. Ten byl ale za tento případ potrestán už v roce 2011.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sofia - Bulharský antimonopolní úřad KZK udělil české společnosti Energo-Pro pokutu 14,4 milionu leva (199 milionů korun) za zneužívání dominantního postavení na trhu. Informovala o tom dnes agentura DPA. Česká firma se chce odvolat. Podle portálu Capital.bg je pokuta třetí nejvyšší, jakou bulharský antimonopolní úřad dosud uložil. Bulharské média uvádějí, že odvolání je možné podat u nejvyššího správního soudu do dvou týdnů.

Energo-Pro s finančním postihem nesouhlasí a tvrdí, že jde o starý případ z roku 2008, který souvisí ještě s německým koncernem E.ON, od něhož česká společnost jeho bulharskou energetickou divizi odkoupila. E.ON tehdy odmítal bulharské firmě Gotar dodávat elektrickou energii, neboť nezaplatila dřívější účty.

Společnost Energo-Pro později podle DPA konstatovala, že přípojku zmíněné bulharské firmě není možné zřídit z technických důvodů. Firma tak zůstala šest let bez proudu, uvádějí bulharská média. Bulharský regulátor také uvedl, že přístup energetické firmy měl negativní dopad na volnou hospodářskou soutěž, neboť ostatní zákazníci v sousedství Gotaru neměli s elektrickou přípojkou žádné problémy. Součástí pokuty je také nařízení, které společnosti Energo-Pro přikazuje zmíněnou firmu k energetické síti připojit.

Zpravodajský server The Sofia Globe ve vysvětlení k pokutě uvedl, že celková výše pokuty byla určena ze základu 2,4 milionu leva (33,1 milionu korun), což je 0,5 procenta loňského obratu firmy. Tento základ pak byl vynásoben šesti, tedy počtem let, po které Energo-Pro odmítal bulharský podnik připojit.

E.ON byl za tento případ v Bulharsku potrestán v roce 2011, kdy koncernu antimonopolní úřad udělil pokutu 3,2 milionu leva (44 milionů korun).

Energo-Pro spolu s další českou firmou ČEZ mají dlouhodobé problémy s bulharskými úřady od roku 2013, v Bulharsku jim mimo jiné hrozilo odebrání licence. Například letos v červnu vyměřil antimonopolní úřad v Bulharsku Energo-Pro pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu ve výši přes 167 000 leva (2,3 milionu korun), ČEZ pak dostal pokutu více než 558 000 leva (7,8 milionu korun).

 

Právě se děje

Další zprávy