Kouř z elektráren ČEZ ničí lesy, rozhodl soud. Odškodnění může být přes čtvrt miliardy

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
11. 11. 2015 9:43
Stamilionový spor, jestli zplodiny z elektráren společnosti ČEZ ničí české lesy, po letech nejspíš končí. Už dva soudy rozhodly, že ČEZ musí škody uhradit. Státní podnik Lesy ČR vede s energetickou firmou mnoho podobných sporů už od konce 90. let. Naposledy letos v dubnu soud nařídil, aby ČEZ zaplatil 13,5 milionu a ČEZ je ochotný přistoupit na dohodu.
Podle Lesů ČR škodí imise z elektráren stromům (ilustrační foto).
Podle Lesů ČR škodí imise z elektráren stromům (ilustrační foto). | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Po dlouhých letech nejspíš skončí stamilionový spor, jestli zplodiny z elektráren společnosti ČEZ ničí české lesy. A kolik by za to měly zaplatit.

Už dva soudy podle informací Aktuálně.cz rozhodly, že ČEZ musí škody uhradit. Státní podnik Lesy ČR vede s energetickou firmou mnoho podobných sporů už od konce 90. let. Naposledy letos v dubnu soud nařídil, aby ČEZ zaplatil 13,5 milionu.

A tenhle verdikt, dosud veřejně neznámý, zřejmě nekonečnou sérii soudů zastaví. ČEZ je totiž ochotný přistoupit na dohodu. "V současné době probíhají jednání o případném smíru," potvrdil mluvčí firmy Ladislav Kříž.

250 milionů plus sedm procent úroků

Státní Lesy ČR, které spravují šestinu rozlohy celého Česka, vedly s ČEZ dohromady 22 sporů. Jde vždy o totéž: Lesy tvrdí, že elektrárny polostátní energetické společností vypouští do vzduchu například oxid siřičitý, který se deštěm dostává do půdy a příliš ji okyseluje. V takovém prostředí se pak stromům daří špatně.

"Exhalace les nemusí zničit úplně, ale poškození je patrné a důsledkem je oslabení lesa a jeho menší resistence vůči jiným faktorům – například suchu," popsal generální ředitel Lesů Daniel Szórád.

S ČEZ se ale správci státních lesů na odškodnění nedohodli a došlo na sérii žalob, v nichž Lesy požadují dohromady čtvrt miliardy. Plus sedmiprocentní úrok z prodlení.

Na jaře Městský soud v Praze pravomocně určil, že ČEZ je za škodu na lesích zodpovědný. A protože všechny ostatní spory jsou prakticky stejné, je velmi pravděpodobné, že by uspěl i s ostatními žalobami. Proto ta snaha ČEZ o usmíření.

A jak víte, že je to náš oxid?

U soudu hrály klíčovou úlohu posudky znalců. Lesy předložily takzvané rozptylové studie škodlivin vydávané meteorology, oficiální údaje o vypouštěných emisích elektráren ve východních a severních Čechách a také expertizu, jak se imise projevily na kvalitě stromů. ČEZ u soudu namítal, že tyto údaje nedokládají, že to byl oxid siřičitý a oxid dusíku z jeho elektráren, co lesy poškodilo. A navíc se na vyčíslení škod chybí přesné postupy - jiní znalci by prý podle svých propočtů došli k jiným částkám.

"Výhrady tohoto druhu by však bylo možné vznášet donekonečna (stěží lze předpokládat, že na řešení takto složité problematiky by kdykoli v budoucnu panovala ve veškerých odborných kruzích jednoznačná shoda), což by mělo za následek, že by soud o žalobě obdobného typu nemohl nikdy konkrétním způsobem rozhodnout," uťal námitky ČEZ soudce Lubor Veselý z Městského soudu v Praze. A dodal, že údaje o znečišťování jsou věrohodné, protože pocházejí od nezávislých institucí.

Lesy ČR se takhle nesoudí jen s ČEZ, ale i s dalšími provozovateli elektráren nebo tepláren. I oni ale teď mají ve sporech jen minimální šanci uspět. "Zafungovalo to na většinu protistran velmi pozitivně. Spousta znečišťovatelů na základě rozsudku zaplatila nebo jsou případy, kdy byly uplatněné náhrady škody bez soudního sporu," dodal Szórád, ředitel Lesů ČR.

I ČEZ už dříve připouštěl, že imise ničí lesy. A až do roku 1998 také sám dobrovolně za škody platil.

"Do roku 1998 jsme se dohodli mimosoudně i za roky předchozí, protože elektrárny ještě nebyly plně odsířeny," řekl už dříve mluvčí Kříž. V devadesátých letech však proběhlo za desítky miliard odsíření elektráren a imise klesly na minimum. Podle ČEZ tak nebyl důvod, aby elektrárny dále hradily škody.

 

Právě se děje

Další zprávy