Více peněz pro menší firmy. Česká exportní banka se mění

ČTK ČTK
5. 9. 2014 12:34
Banka pomůže i firmám s obratem ve výši několika milionů, více své služby propojila s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní Česká exportní banka (ČEB) se nově více zaměří na malé a střední firmy. Své produkty na podporu exportu nabídne i prostřednictvím šesti poboček Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Státní finanční ústavy podepsaly již druhou dohodu o spolupráci. ČEB má nyní mezi klienty hlavně velké vývozní podniky.

Díky nové dohodě by se počet klientů exportní banky měl několikanásobně zvýšit.

"Zboříme jeden mýtus, že ČEB je tady jen pro vyvolené exportéry, což možná historicky mohlo zaznívat. Jdeme směrem k malým a středním podnikatelům, které my nemáme, ale ČMZRB je v této lize špičkou," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Počet produktů ČEB nabízených na regionálních pobočkách ČMZRB se postupně zvýší z jednoho na sedm.

Proexportní platební záruka

První smlouvu uzavřely banky před rokem v září na podnět ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Cílem bylo zapojit pobočkovou síť ČMRZB do zprostředkování nabídky produktů zvýhodněného financování exportu, které tvoří základ portfolia ČEB.

Prvním z produktů ČEB nabízených prostřednictvím ČMRZB byla záruka za úvěr pro subdodavatele tuzemských vývozců - proexportní platební záruka. "Zájemci o záruku, která usnadňuje získání úvěrů od spolupracujících bank, mohli požádat o záruku prostřednictvím našich poboček v Brně, Hradci Králové, Ostravě, Plzni a Praze," uvedl generální ředitel ČMZRB Ladislav Macka.

Dalšími nabízenými produkty budou předexportní a přímé vývozní dodavatelské úvěry. V budoucnu by měly přibýt záruka za dobré provedení smlouvy o vývozu, záruka za vrácení akontace, záruka za uvolnění zádržného a záruka za záruční dobu.

Podle náměstka ředitele ČEB Miroslava Tyma je třeba napravit dosavadní opomíjení malých a středních podniků. "Myslím, že tím můžeme pomoci podnikům s obraty několik milionů až v řádu dvou tří miliard, které se na řadu teritorií z různých důvodů do dneška neodvažovaly," řekl.

Podpora pro rizikovější teritoria

 "Pro ČEB znamená podpis nové smlouvy s ČMRZB potvrzení správnosti rozhodnutí využít pobočkovou síť ČMRZB k oslovení firem v regionech, které dosud nejsou klienty ČEB, a nabídnout tak více úvěrů pro tuzemské vývozce," dodal Bureš.

Zvažované spojení obou státních bank v současnosti není podle člena dozorčí rady ČEB Petra Teplého z ministerstva průmyslu "na stole".

Posláním ČEB je podpora vývozu do rizikovějších teritorií. Nejvíce úvěrů, až 44 procent, směřuje do Ruské federace. Na druhém místě je Turecko s 15 procenty, následují Gruzie, Ázerbájdžán a Ukrajina. Ze zemí EU připadá nejvíce poskytnutých úvěrů na Slovensko, a to 16 procent.

Posláním ČMZRB je usnadňovat prostřednictvím specializovaných bankovních produktů přístup k penězům zejména malým a středním podnikatelům. Těm nabízí bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy