Mimořádná zpráva

Více peněz pro menší firmy. Česká exportní banka se mění

ČTK ČTK
5. 9. 2014 12:34
Banka pomůže i firmám s obratem ve výši několika milionů, více své služby propojila s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní Česká exportní banka (ČEB) se nově více zaměří na malé a střední firmy. Své produkty na podporu exportu nabídne i prostřednictvím šesti poboček Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Státní finanční ústavy podepsaly již druhou dohodu o spolupráci. ČEB má nyní mezi klienty hlavně velké vývozní podniky.

Díky nové dohodě by se počet klientů exportní banky měl několikanásobně zvýšit.

"Zboříme jeden mýtus, že ČEB je tady jen pro vyvolené exportéry, což možná historicky mohlo zaznívat. Jdeme směrem k malým a středním podnikatelům, které my nemáme, ale ČMZRB je v této lize špičkou," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Počet produktů ČEB nabízených na regionálních pobočkách ČMZRB se postupně zvýší z jednoho na sedm.

Proexportní platební záruka

První smlouvu uzavřely banky před rokem v září na podnět ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Cílem bylo zapojit pobočkovou síť ČMRZB do zprostředkování nabídky produktů zvýhodněného financování exportu, které tvoří základ portfolia ČEB.

Prvním z produktů ČEB nabízených prostřednictvím ČMRZB byla záruka za úvěr pro subdodavatele tuzemských vývozců - proexportní platební záruka. "Zájemci o záruku, která usnadňuje získání úvěrů od spolupracujících bank, mohli požádat o záruku prostřednictvím našich poboček v Brně, Hradci Králové, Ostravě, Plzni a Praze," uvedl generální ředitel ČMZRB Ladislav Macka.

Dalšími nabízenými produkty budou předexportní a přímé vývozní dodavatelské úvěry. V budoucnu by měly přibýt záruka za dobré provedení smlouvy o vývozu, záruka za vrácení akontace, záruka za uvolnění zádržného a záruka za záruční dobu.

Podle náměstka ředitele ČEB Miroslava Tyma je třeba napravit dosavadní opomíjení malých a středních podniků. "Myslím, že tím můžeme pomoci podnikům s obraty několik milionů až v řádu dvou tří miliard, které se na řadu teritorií z různých důvodů do dneška neodvažovaly," řekl.

Podpora pro rizikovější teritoria

 "Pro ČEB znamená podpis nové smlouvy s ČMRZB potvrzení správnosti rozhodnutí využít pobočkovou síť ČMRZB k oslovení firem v regionech, které dosud nejsou klienty ČEB, a nabídnout tak více úvěrů pro tuzemské vývozce," dodal Bureš.

Zvažované spojení obou státních bank v současnosti není podle člena dozorčí rady ČEB Petra Teplého z ministerstva průmyslu "na stole".

Posláním ČEB je podpora vývozu do rizikovějších teritorií. Nejvíce úvěrů, až 44 procent, směřuje do Ruské federace. Na druhém místě je Turecko s 15 procenty, následují Gruzie, Ázerbájdžán a Ukrajina. Ze zemí EU připadá nejvíce poskytnutých úvěrů na Slovensko, a to 16 procent.

Posláním ČMZRB je usnadňovat prostřednictvím specializovaných bankovních produktů přístup k penězům zejména malým a středním podnikatelům. Těm nabízí bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy