Více peněz pro menší firmy. Česká exportní banka se mění

ČTK ČTK
5. 9. 2014 12:34
Banka pomůže i firmám s obratem ve výši několika milionů, více své služby propojila s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní Česká exportní banka (ČEB) se nově více zaměří na malé a střední firmy. Své produkty na podporu exportu nabídne i prostřednictvím šesti poboček Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Státní finanční ústavy podepsaly již druhou dohodu o spolupráci. ČEB má nyní mezi klienty hlavně velké vývozní podniky.

Díky nové dohodě by se počet klientů exportní banky měl několikanásobně zvýšit.

"Zboříme jeden mýtus, že ČEB je tady jen pro vyvolené exportéry, což možná historicky mohlo zaznívat. Jdeme směrem k malým a středním podnikatelům, které my nemáme, ale ČMZRB je v této lize špičkou," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Počet produktů ČEB nabízených na regionálních pobočkách ČMZRB se postupně zvýší z jednoho na sedm.

Proexportní platební záruka

První smlouvu uzavřely banky před rokem v září na podnět ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Cílem bylo zapojit pobočkovou síť ČMRZB do zprostředkování nabídky produktů zvýhodněného financování exportu, které tvoří základ portfolia ČEB.

Prvním z produktů ČEB nabízených prostřednictvím ČMRZB byla záruka za úvěr pro subdodavatele tuzemských vývozců - proexportní platební záruka. "Zájemci o záruku, která usnadňuje získání úvěrů od spolupracujících bank, mohli požádat o záruku prostřednictvím našich poboček v Brně, Hradci Králové, Ostravě, Plzni a Praze," uvedl generální ředitel ČMZRB Ladislav Macka.

Dalšími nabízenými produkty budou předexportní a přímé vývozní dodavatelské úvěry. V budoucnu by měly přibýt záruka za dobré provedení smlouvy o vývozu, záruka za vrácení akontace, záruka za uvolnění zádržného a záruka za záruční dobu.

Podle náměstka ředitele ČEB Miroslava Tyma je třeba napravit dosavadní opomíjení malých a středních podniků. "Myslím, že tím můžeme pomoci podnikům s obraty několik milionů až v řádu dvou tří miliard, které se na řadu teritorií z různých důvodů do dneška neodvažovaly," řekl.

Podpora pro rizikovější teritoria

 "Pro ČEB znamená podpis nové smlouvy s ČMRZB potvrzení správnosti rozhodnutí využít pobočkovou síť ČMRZB k oslovení firem v regionech, které dosud nejsou klienty ČEB, a nabídnout tak více úvěrů pro tuzemské vývozce," dodal Bureš.

Zvažované spojení obou státních bank v současnosti není podle člena dozorčí rady ČEB Petra Teplého z ministerstva průmyslu "na stole".

Posláním ČEB je podpora vývozu do rizikovějších teritorií. Nejvíce úvěrů, až 44 procent, směřuje do Ruské federace. Na druhém místě je Turecko s 15 procenty, následují Gruzie, Ázerbájdžán a Ukrajina. Ze zemí EU připadá nejvíce poskytnutých úvěrů na Slovensko, a to 16 procent.

Posláním ČMZRB je usnadňovat prostřednictvím specializovaných bankovních produktů přístup k penězům zejména malým a středním podnikatelům. Těm nabízí bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy