Zkratka Bio láká české zákazníky, nebojí se připlatit

mah
28. 3. 2009 15:40
Spotřeba biopotravin loni vzrostla, ale méně než předloni. Bionadšení překazila hospodářská krize
Podobně rychle jako v Česku rostla spotřeba v Polsku, o 30 procent narostl trh biopotravin v Dánsku a Švédsku, o čtvrtinu se zvýšila spotřeba na francouzském trhu.
Podobně rychle jako v Česku rostla spotřeba v Polsku, o 30 procent narostl trh biopotravin v Dánsku a Švédsku, o čtvrtinu se zvýšila spotřeba na francouzském trhu. | Foto: Profimédia

Brno - Čeští zákazníci začínají upřednostňovat zdravý životní styl. Svědčí o tom fakt, že čím dál častěji nakupují biopotraviny. Meziročně jejich spotřeba vzrostla o 40 procent a čeští spotřebitelé za ně utratili 1,8 miliardy korun. Ve srovnání se západní Evropou však mají ještě co dohánět.

"Růst trhu s biopotravinami, který v Česku trvá již několik let, ale ve srovnání s rokem 2007, kdy dosáhl 70 procent, výrazně zpomalil. Hlavním viníkem je světová hospodářská krize, díky níž se změnila spotřebitelská nálada," uvedl pro ČTK pracovník agentury Green marketing Tom Václavík.

Zatímco dánský spotřebitel utratí za biopotraviny 110 eur ročně, český zákazník za ně zaplatí 176 korun. "Pro letošní rok očekávám růst trhu mezi 30 a 40 procenty," řekl Václavík.

Ještě větší oblibě biopotravin brání i jejich vysoká cena. Podle průzkumu agentury Pro-Bio liga činil v říjnu loňského roku cenový rozdíl mezi cenou srovnatelných bio a tradičně vyráběných potravin přibližně 110 procent. Důvodem vyšší ceny je i fakt, že většina biopotravin se dováží ze zahraničí.

"Podíl čistě českých biopotravin tak stále zůstává výrazně pod polovičním podílem," dodal Václavek.

Nejčastěji obyvatelé ČR nakupovali zpracované biopotraviny, dále pak mléko a mléčné výrobky v kvalitě bio. Přičemž tyto výrobky nemusely v regálech namáhavě hledat. Řetězce zavádějí vlastní bioznačky, a nikoho tak nepřekvapí, že nejvíce biopotravin čeští zákazníci nakupuji v hypermarketech a supermarketech.

S rostoucí poptávkou Čechů po biopotravinách roste počet jejich výrobců a také ekologických zemědělců. Ti již hospodaří na více než 8 procentech zemědělské půdy.

 

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy