Žehličky ETA střídají automobilové díly

Marek Odstrčilík
16. 3. 2006 0:00
Praha - Tradiční česká značka spotřebního zboží ETA se již čtvrtým rokem stále více zaměřuje na výrobu komponentů pro automobilový průmysl.

"Pro automobilový průmysl vyrábíme plastové a plechové výlisky, kovové součástky, kabeláž a jiné komponenty. Našimi odběrateli jsou napíklad Valeo, ArvinMeritor a Sarel," řekl Zdeněk Vohradník ze společnosti ETA.

Podle Petra Sklenáře z Atlantiku může v Evropě dlouhodobě "přežívat" jenom taková výroba spotřebního zboží, která bude technologicky, případně jinak výjimečná. "To podle mého názoru výrobky firmy ETA nesplňují, a proto je firma nucena hledat perspektivu v jiném oboru. Produkce spotřebního zboží včetně elektroniky a bílé techniky nevyžaduje vysoké nároky na kvalifikaci pracovní síly. Proto se celosvětově stěhuje tato výroba do oblastí s levnou pracovní silou. V západní Evropě a Severní Americe pak zůstavají pouze vývojářská centra a výroba se přesouvá jinam,"dodává.

"Spolupráce s automobilovým průmyslem je logická vzhledem k dynamickému vývoji tohoto oboru v posledních letech u nás. V letošním roce domácí automobilky plánují zvýšit výrobu o třicet procent. Tento vývoj znamená, že se v Česku otevírá prostor pro případné subdodávky do automobilového průmyslu a další orientaci na tento obor," poznamenal Sklenář.

V loňském roce výroba  pro automobilový průmysl dosáhla 35 procent celkové výroby společnosti. "Odhadujeme, že v roce 2007 se podíl výroby komponentů k celkové produkci přiblíží 60 procentům," řekl Zdeněk Vohradník a dodal, že v roce 2004 činil objem dodávek pro automobilový průmysl přes 100 milionů korun. "Naším cílem je dosáhnout v této divizi obratu přes 800 milionů korun ročně," uvedl ZdeněkVohradník.

Firma proto musí přeškolit více než polovinu zaměstnanců, tedy zhruba 550 pracovníků. Podnik získal na rekvalifikace dotaci 2,4 milionu korun z fondu Evropské unie a státního rozpočtu, dalších 30 procent nákladů zaplatí ETA z vlastních zdrojů. Proškoleni budou mistři výroby a vedoucí pracovních týmů, dělníci vybraných profesí, auditoři kvality, technologové, konstruktéři a další profese. Celý projekt skončí do 31. března 2007.

Foto: www.eta.cz

Loni ETA vykázala podle ČTK ztrátu 54 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy korun. Přesto valná hromada rozhodla o výplatě dividend v objemu 36 milionů korun, tedy 27 korun na akcii.

Vlastníkem podniku je liberecký podnikatel Marek Rybář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy