Vznikne žebříček obchodních řetězců. Od inspekce

ska
9. 12. 2008 15:05
Žebříček sestaví inspekce za rok
Vánoční výzdoba obchodního centra Metropole Zličín (Praha).
Vánoční výzdoba obchodního centra Metropole Zličín (Praha). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Kam vyrazit na velký nákup beze strachu z prošlých nebo zkažených potravin?

Od příštího roku budou mít zákazníci při rozhodování pomocníka - žebříček obchodních řetězců sestavovaný Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Bude jej sestavovat na základě výsledků svých kontrol.

„Jsou řetězce, jako je například Makro, Globus nebo Ahold, které se takového hodnocení, alespoň podle současných výsledků, nemusejí obávat. Ostatní jej mohou využít jako motivaci," oznámil ředitel inspekce Jakub Šebesta.

Na první verzi žebříčku si však lidé musí ještě počkat. Inspektoři jej poprvé sestaví až za rok. „Dokončili jsme metodiku hodnocení a začal sběr dat pro sestavení prvního žebříčku. Jen tak budou zveřejněné údaje relevantní," vysvětlila mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Nemá však zůstat jen u žebříčku obchodních řetězců na základě kvality a bezpečnosti potravin v nich prodávaných. Státní zemědělská a potravinářská inspekce plánuje v budoucnu podobným způsobem hodnotit všechny obchody, které kontroluje.

Inspekce každým rokem zvyšuje počet provedených kontrol. V poslední době však měly řetězce potíže spíš se stahováním některých výrobků odvezených ze zahraničí než s nálezy prošlých potravin či zkaženého masa.

Nejvíc provinění tohoto typu zjistili inspektoři v roce 2005. Některé obchody navíc manipulovaly s dobou trvanlivosti. Pokuty tehdy ve správních řízeních dosáhly 19 miliónů korun.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 53 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy