V Kauflandu se prodávalo maďarské víno ředěné vodou

Tomáš Fránek
8. 12. 2008 17:52
Inspekce objevila více než tisíc lahví
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v obchodním řetězci Kaufland víno maďarského původu, které obsahovalo minimálně 52 procent vody.

Více než 1000 lahví ředěného vína se prodávalo pod označením Rizling vlašský minöségi cuvée bor. Falšování vína takových rozměrů je podle ústředního ředitele inspekce Jakuba Šebesty společensky velmi nebezpečné a bude tomu odpovídat i uložená sankce. "Pokuta se bude pohybovat v řádu statisíců," řekla mluvčí inspekce Martina Šmídtová.

Lahve vínem plnila maďarská firma Velezvin Kft. a do Kauflandu je dodala společnost RYWINE z Valtic na Břeclavsku. Na český trh se dostalo 1104 lahví o objemech 0,75 litru a jeden litr. Kromě vody obsahovalo víno z Maďarska také 2,7krát větší množství kyseliny citrónové, než je povoleno.

"Potvrzuje se, že takové jednání se příliš nevyplatí, inspekce tři roky vlastní unikátní zařízení fungující na principu nukleárně magnetické rezonance, které takové falšování velmi snadno odhalí," dodal Šebesta.

Inspekce prodej tohoto vína zakázala a nařídila společnosti Kaufland, aby jej stáhla ze všech svých provozoven.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy