V takzvaném veřejném zájmu bude moci sáhnout k vyvlastnění. Majitelé pozemků by ovšem měli dostat patřičnou náhradu. Předlohu dnes schválila sněmovna. Musí jí ještě projednat Senát a podepsat prezident.
Poslanci navrhli, aby předloha vstoupila v účinnost 1. ledna 2007. Otázkou ale je, jak dopadne její projednávání v pravicovém Senátu. Předloha totiž dnes uspěla díky hlasům levicových poslanců.
Pomohli lidovci a unionisté
Pro přijetí předlohy zvedlo ruku 103 poslanců především z řad ČSSD a KSČM, ale také jednotlivci z řad KDU-ČSL a US-DEU. Proti byli občanští demokraté a někteří lidovci.
Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek již v rozpravě v předchozích čteních řekl, že vyvlastnění je chápáno jako krajní zásah do vlastnictví a návrh zákona pro ně stanoví zvlášť přísné podmínky. Zákon proto podle něj přináší garance ve prospěch vyvlastňovaného.
Jako náhrada i pozemek nebo stavba
"Náhrada bude moci být poskytována také formou náhradního pozemku nebo stavby. Při omezení vlastnického práva, zřízení věcného břemene, bude náhrada poskytnuta ve výši ceny práva odpovídajícího věcnému břemenu," řekl ministr.
Sněmovna již jednou letos o vyvlastňování hlasovala. Podobný návrh předložili levicoví poslanci. V polovině května jej ale neschválila sněmovna. Předlohu dříve vetoval Senát, podle kterého některé části zákona byly v rozporu s ústavním pořádkem.