Brno - Pokud si může někdo dvě poslední teplé a na sníh chudé zimy pochvalovat, tak jsou to rozhodně prodejci sněžných děl.
Těm totiž kvůli zájmu provozovatelú lyžařských areálů roste prodej až o stovky procent. Zatímco ještě před několika roky se prodávala sněžná děla po jednotlivých kusech, nyní je od jednotlivých prodejců vlekaři nakupují po desítkách.
Letos tak na tuzemských sjezdovkách vyrábí sníh až 1 500 sněžných děl, bez nich by se na většině míst už vůbec nelyžovalo.
Drahá, umělá zima
A za děla majitelé lyžařských areálů utrácí desítky až stovky milionů korun. Cena děla se totiž pohybuje od 200 tisíc korun do jednoho milionu korun.
Společnost Snowhill, která provozuje šest areálů v Krkonoších na Ještědu a v Kašperských horách, investovala v posledních dvou letech do umělého zasněžování ve svých šesti střediscích zhruba 140 milionů až 170 milionů korun.
Návratnost investice firma odhaduje na deset let. Zhruba 50 milionů korun investovali do automatického zasněžovacího systému také ve skiareálu Lipno
Sněžná děla ale také provoz areálů výrazně prodražují. Nejvýkonnější děla mohou v ideálních podmínkách vyrobit přes 80 metrů krychlových sněhu za hodinu, což ale představuje hodinovou spotřebu vody 36 tisíc litrů.
A to je problém především u menších lyžařských středisek.
"Jenom za elektřinu to bylo několik stovek tisíc korun. Třikrát nám to roztálo, třikrát jsme znovu nasněžili. Pracně a draze zimu uměle vytváříme," uvedl v regionální příloze MF Dnes Pavel Havlíček, správce sjezdovky na Šacberku.
Přibudou další
Velcí provozovatelé vleků ale věří, že se jim investice vrátí.
"Když to odhadnu, tak v zimě napadlo na Lipensku jen asi 40 centimetrů sněhu. Bez technického zasněžování by se nedalo seriózně v tomto oboru podnikat. Nějaký rok to jistě potrvá, než se nám systém zaplatí, rozhodně je to ale návratná investice," řekl například Luboš Krejza, ředitel společnosti Lipno Servis.
Zima odchází, podívejte se: Obrazem: Tak vypadá jaro v únoru |
A zlaté časy prodejcům sněžných děl nekončí. O pořízení zasněžovacích systému a desetimilionových investicích uvažují i další provozovatelé vleků.
O koupi děl tak uvažují v jednom z nejznámějších moravských lyžařských areálů na Červenohorském sedle v Jeseníkách.
Tam se totiž už nyní lyžuje, na rozdíl od níže položených středisek vybavených děly jenom velmi omezeně.