V Česku je přes 20 tisíc hektarů vinic, zhruba 2,5krát víc než před 50 lety. Přes 90 procent z nich je na Moravě, nejvíc v okrese Břeclav. Nejoblíbenější, respektive nejčastěji pěstovanou odrůdou je Veltlínské zelené. Češi také více pijí víno, v roce 2016 to bylo téměř 17 litrů na osobu, o 5,5 litru více než před 17. listopadem 1989.
se spotřebuje v Česku za rok. Zhruba tři čtvrtiny vypitého vína se k nám dovážejí, čtvrtina je z domácí produkce. 1 hektolitr odpovídá zhruba 133 standardním lahvím vína.
se dovezlo do ČR v roce 2017, nejvíce z Itálie (26 %), Španělska (21 %) a Maďarska (17 %). Celková hodnota dovezeného vína byla 4,75 mld. Kč., Češi vyvezli jen 78 tisíc hektolitrů vína za 434 milionů.
nejvíce vína na osobu se vypije ve Vatikánu. Následují Chorvatsko, Francie a Portugalsko.
Sklizeň byla letos hotová přibližně o 14 dní dříve než obvykle.
Kvalita sklizených hroznů je podle vinařů výborná, ve druhé polovině sklizně se sklízelo vše s cukernatostí pozdního sběru a výše (tedy minimálně 21 stupňů normalizovaného moštoměru). Velmi dobrý je i zdravotní stav hroznů.
Množství hroznů je nadprůměrné, sklidilo se asi o 30 % víc, než je desetiletý průměr. Ten se za posledních 10 let neustále snižoval. Po dvou na sklizeň horších letech jde o velmi nadprůměrnou sklizeň. Množstvím se letošní rok podobá ročníkům 1990, 1994 či 1999.
Podle Pavla Pavlouška z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně je určujícím faktorem vývoje révy především teplota. "Díky průběhu teplot došlo letos k optimálnímu fenologickému vývoji révy. Hrozny zrají v září a říjnu, čímž se vytvořil předpoklad vysoké kvality. Vývoj cukrů, kyselin, aromatických a fenolových látek je velmi příznivý a proto můžeme očekávat vynikající ročník," uvádí expert.
Na rozdíl od loňského horkého roku tak letos počasí vinařům podle něj vyloženě přálo a na základě průběhu počasí a stavu vinic je možné očekávat dobrý ročník po všech stránkách. "Počasí příznivě působilo na vývoj cukrů, kyselin a aromatických látek, tedy všech klíčových parametrů kvality," říká Pavloušek
Rok 2018 byl podle něj velmi kritický z pohledu vývoje kyselin, které se snižovaly k minimálním hodnotám. Letos naopak nebyly během zrání hroznů teploty výrazně vysoké a v hroznech je i nyní vyšší až optimální obsah kyseliny jablečné.
Dalším velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje obsah kyselin, je průběh denních a nočních teplot a také případné dešťové srážky. Během zrání hroznů mají noční teploty obvykle malý vliv na cukernatost, ale výrazný vliv na kyseliny, aroma a antokyanová barviva. Nižší noční teploty se letos projevily v pravý čas a kyseliny proto zůstaly v hroznech na dostatečné úrovni. Letošní počasí bylo také velmi příznivé pro vývoj aromatických látek. Ty jsou základem kvality bílých vín.
V Česku najdeme dvě vinařské oblasti, Moravu a Čechy, které se dále dělí do podoblastí. Čechy do dvou (litoměřická a mělnická) a Morava do čtyř (mikulovská, slovácká, velkopavlovická a znojemská). Podle statistik u nás bylo ke konci roku 2017 celkem 20 008 hektarů vinic a 384 vinařských obcí.
Znojemsko je oblastí zejména bílých aromatických vín. Bezkonkurenční odrůdou je zde Veltlínské zelené. Výbornou kvalitu mají i Sauvignon, Ryzlink rýnský a Müller Thurgau. Pozadu ale rozhodně není ani Muškát moravský a Rulandské šedé. Z červených vín je pak nejrozšířenější Svatovavřinecké. V Příměticích u Znojma je největší křížový sklep na světě, v Jaroslavicích zase jedinečný archiv vín s nejstaršími vzorky v České republice.
V této podoblasti je zaregistrován největší počet vinařů v Česku. Primát hraje obec Velké Bílovice, kde je evidováno přes tisíc vinařů. Nejrozšířenější odrůdou bílých vín je zde Tramín červený, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Díky těžkým hliněným půdám se tu výborně daří i červenému vínu. Velkopavlovická podoblast by se dala nazvat srdcem červených vín u nás. Nejrozšířenější odrůdou je Svatovavřinecké a Frankovka.
Co do rozlohy je největší vinařskou oblastí v Česku. Víno se zde pěstuje na více než 2,5 tisíce hektarů vinic. První zmínky o pěstování vinné révy pocházejí z okolí Pálavy, z dob římských válek, kdy zde legie Marka Aurelia měla předsunutou vojenskou stanici. Centrem této oblasti je město Valtice. Už v roce 1873 zde byla založena Střední vinařská škola. V areálu valtického zámku má sídlo i největší český pěstitel Vinné sklepy Valtice. V zámeckém sklepě z roku 1430 se skladuje 600 tisíc litrů nejkvalitnějšího vína.
Vinice kolem Uherského Hradiště jsou nejsevernější oblastí pěstování vína na Moravě. Hlavními odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Z modrých odrůd je to Frankovka a Zweigeltrebe.
Vinice kolem Roudnice nad Labem a Mělníku zásobovaly zejména Prahu. V 16. století byla mělnická červená vína velmi ceněná, zejména Rulandské modré bylo vyhlášené pro svou lahodnou chuť. Postupem času se začalo s pěstováním Ryzlinku rýnského a Sylvánského zeleného. Dnes se na většině vinic pěstuje Müller Thurgau.
V obchodě s vínem v Praze a okolí byla Litoměřická podoblast vždy největším rivalem Mělníku. Již z roku 1057 se dochovala zmínka o darování vinic i s vinaři kostelu svatého Štěpána v Litoměřicích. Nejznámější jsou asi žernosecké sklepy, které vybudovali cisterciáci. Ti také roku 1251 založili v Žernosekách vinice. Pěstovalo se na nich především Rulandské bílé a šedé a také Ryzlink rýnský. Unikátní je také pěstování vína na bývalých výsypkách hnědouhelných dolů v okolí Mostu. Hrozny z tamních vinic se zpracovávají v Chrámcích, v obci vzdálené 15 km od centra města, kde se vyrábí i jediná česká košer vína.
Spotřeba hroznového vína (nebereme tedy v potaz víno ovocné) vzrostla podle Českého statistického úřadu od roku 1989 téměř o polovinu. Z původních 11,3 litru na osobu v roce 1989 se vyšplhala na 16,9 litru na osobu v roce 2016.
Produkce vína v Česku kolísá podle Svazu vinařů v posledních letech kolem 600 tisíc hl za rok. Spotřeba se přitom pohybuje nad 2,1 milionu hl. Zhruba tři čtvrtiny vypitého vína se k nám tedy dovážejí.
Podíl modrých moštových hroznů (primárně se využívají na výrobu červeného vína) v posledních 20 letech mírně roste, aktuálně jde zhruba o jednu třetinu. Zároveň roste i podíl produkce modrých hroznů pro růžové víno, i když stále zůstává výrazně nižší (jen 7 %).
Mezi nejčastěji pěstované odrůdy v Česku patří podle údajů ministerstva zemědělství z moštového bílého Veltlínské zelené, které dominuje i celkově v rámci velkopavlovické a znojemské podoblasti. Müller Thurgau (celkově druhá nejrozšířenější odrůda) dominuje v litoměřické a slovácké podoblasti, Ryzlink rýnský (celkově třetí) pak v mělnické a Ryzlink vlašský v mikulovské.
V kategorii moštového modrého je to téměř remíza - mírně vyšší plochy má Svatovavřinecké, které celkově dominuje v podoblasti litoměřické, mikulovské a znojemské. Těsně druhá je pak Frankovka, které najdeme nejvíce v podoblastech slovácké a velkopavlovické. Na třetím místě mezi modrými hrozny je Zweigeltrebe, které však není dominantní v žádné z podoblastí, na čtvrtém místě pak Rulandské modré, které největší část plochy zaujímá v podoblasti mělnické.
Podíl vinic na rozloze okresu za posledních 22 let nejrychleji rostl na Břeclavsku, a to z původních 5,7 na více než 9 procent. Například v okrese Brno-venkov rozloha vinic stagnuje, stejně jako v okresech Hodonín, Uherské Hradiště a v okresech českých. „Podíl vinic naopak vzrostl kromě okresu Břeclav (kam zasahuje vinařská podoblast mikulovská, slovácká i velkopavlovická) i v okrese Znojmo,“ uvádí hlavní analytička portálu Česko v datech Irena Honsnejmanová.
Ta zároveň připomíná, že výsadba nových vinic v současnosti podléhá povolení a na každý rok je určena maximální kvóta uvedená v hektarech. „Například pro rok 2016 šlo celkem o 178 ha,“ doplňuje analytička.
V roce 2017 se k nám podle dat Svazu vinařů ČR dovezlo téměř 1,5 milionu hl vína za 4,75 miliardy korun. Zhruba čtvrtina vína se v roce 2017 dovezla z Itálie, pětina ze Španělska, 17 % z Maďarska, 7 % z Německa a Slovenska a 6 % z Francie.Naopak nejvíce se v roce 2017 víno z Česka vyváželo na Slovensko, v porovnání s dovozem jsou však čísla nízká: jednalo se pouze o 42 tisíc hektolitrů. Dalších 20 tisíc hl zamířilo do Polska, 3,9 tisíc hl do Rumunska, 2,7 tisíc hl do Německa a 2,6 tisíc hl do Maďarska. Vývoz celkově činil 78 tisíc hl vína v ceně 434 milionů korun.
Zdroje: Česko v datech, Ministerstvo zahraničních věcí, Wikipedia