Vinium zaplatí pokutu za klamání, potvrdil soud

ČTK ČTK
13. 3. 2013 17:30
Soud potvrdil závěry potravinářské inspekce ohledně hroznů neznámého původu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Krajský soud v Brně v úterý zamítl žalobu společnosti Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku proti rozhodnutí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která firmě v prosinci 2011 uložila pokutu milion korun za uvádění produktů neznámého původu do oběhu a další provinění. Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus.

Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Další právní postup Vinium zvažuje a tvrdí, že se stalo obětí podvodu ze strany dodavatele hroznů, sdělil dnes ČTK majitel společnosti Miroslav Kurka.

Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus. Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Vyjádření společnosti Vinium ČTK zjišťuje.

Soud potvrdil věcné závěry inspekce, která společnost Vinium potrestala za to, že uvedla do oběhu produkt neznámého původu a přitom na etiketu uvedla jako zemi původu Českou republiku, a uvedla tak spotřebitele v omyl.

Dále ji potrestala za to, že nevedla evidenční knihy o vinařských produktech a porušila povinnost provádět zápisy do evidenčních knih nejpozději pracovní den po příjmu vinařských produktů. Vinium také nestáhlo z oběhu všechna vína vyrobená z hroznů neznámého původu, jak bylo společnosti dříve nařízeno.

"Senát krajského soudu, který v případu rozhodoval, dospěl k závěru, že inspekce zajistila potřebné důkazy a porušení vinohradnických a vinařských předpisů vyhodnotila správně. Potvrzen byl rovněž závěr inspekce ohledně výše pokuty," uvedl Raus.

Vinium se necítí zásadně odpovědné za to, že uvedlo na trh víno neznámého původu. "Dále pokračujeme v reklamačním a soudním řízení s tehdejším dodavatelem těchto hroznů. Rozsudek naopak podepřel naše tvrzení, že jsme byli obětí podvodu. Naše nynější velmi zpřísněné kontrolní mechanismy však opakování takové záležitosti eliminují," uvedl Kurka.

V podstatě za tytéž prohřešky udělila inspekce ve stejné době dokonce pětimilionovou pokutu společnosti Templářské sklepy Čejkovice. Ty sice u krajského soudu nejdříve uspěly, nicméně Nejvyšší správní soud jeho výrok zrušil, když uznal kasační stížnost inspekce.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydaný Nikulin dostal od Česka 250 000 korun, žádá další peníze

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo Rusovi Jevgeniji Nikulinovi čtvrt milionu korun v souvislosti s jeho vydáním do USA. Také se mu omluvilo. Vyplynulo to z čtvrtečního jednání u soudu, který se začal zabývat Nikulinovým nárokem na náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nikulin, který po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun, byl loni v USA odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení. Stát další peníze platit odmítá.

Částku 250 000 korun, kterou za to ministerstvo Nikulinovi loni v říjnu vyplatilo, označil ve čtvrtek Rusův advokát Martin Sadílek za neúměrně nízkou. "Advokát ho (Nikulina) ujistil, že pan ministr nemůže učinit rozhodnutí, které ve finále skutečně učinil. Akt deportace Nikulin považoval ve své podstatě za únos a za zradu svého advokáta," popsal u Obvodního soudu pro Prahu 2. Klient podle něj ztratil důvěru v soudní systém i své právní zástupce, což velmi negativně ovlivnilo způsob jeho obhajoby v USA.

Sadílek poukázal také na to, že podle znaleckého posudku zadaného Nikulinovými obhájci v USA trpí Rus posttraumatickou stresovou poruchou. "Domnívám se, že vznikla v přímé souvislosti s nezákonným aktem pana ministra spravedlnosti," podotkl. Zdravotní posudky ze Spojených států chce v aktuálním řízení navrhnout jako důkaz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy