Vinium zaplatí pokutu za klamání, potvrdil soud

ČTK ČTK
13. 3. 2013 17:30
Soud potvrdil závěry potravinářské inspekce ohledně hroznů neznámého původu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Krajský soud v Brně v úterý zamítl žalobu společnosti Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku proti rozhodnutí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která firmě v prosinci 2011 uložila pokutu milion korun za uvádění produktů neznámého původu do oběhu a další provinění. Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus.

Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Další právní postup Vinium zvažuje a tvrdí, že se stalo obětí podvodu ze strany dodavatele hroznů, sdělil dnes ČTK majitel společnosti Miroslav Kurka.

Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus. Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Vyjádření společnosti Vinium ČTK zjišťuje.

Soud potvrdil věcné závěry inspekce, která společnost Vinium potrestala za to, že uvedla do oběhu produkt neznámého původu a přitom na etiketu uvedla jako zemi původu Českou republiku, a uvedla tak spotřebitele v omyl.

Dále ji potrestala za to, že nevedla evidenční knihy o vinařských produktech a porušila povinnost provádět zápisy do evidenčních knih nejpozději pracovní den po příjmu vinařských produktů. Vinium také nestáhlo z oběhu všechna vína vyrobená z hroznů neznámého původu, jak bylo společnosti dříve nařízeno.

"Senát krajského soudu, který v případu rozhodoval, dospěl k závěru, že inspekce zajistila potřebné důkazy a porušení vinohradnických a vinařských předpisů vyhodnotila správně. Potvrzen byl rovněž závěr inspekce ohledně výše pokuty," uvedl Raus.

Vinium se necítí zásadně odpovědné za to, že uvedlo na trh víno neznámého původu. "Dále pokračujeme v reklamačním a soudním řízení s tehdejším dodavatelem těchto hroznů. Rozsudek naopak podepřel naše tvrzení, že jsme byli obětí podvodu. Naše nynější velmi zpřísněné kontrolní mechanismy však opakování takové záležitosti eliminují," uvedl Kurka.

V podstatě za tytéž prohřešky udělila inspekce ve stejné době dokonce pětimilionovou pokutu společnosti Templářské sklepy Čejkovice. Ty sice u krajského soudu nejdříve uspěly, nicméně Nejvyšší správní soud jeho výrok zrušil, když uznal kasační stížnost inspekce.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy