Vinium zaplatí pokutu za klamání, potvrdil soud

ČTK ČTK
13. 3. 2013 17:30
Soud potvrdil závěry potravinářské inspekce ohledně hroznů neznámého původu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Krajský soud v Brně v úterý zamítl žalobu společnosti Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku proti rozhodnutí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která firmě v prosinci 2011 uložila pokutu milion korun za uvádění produktů neznámého původu do oběhu a další provinění. Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus.

Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Další právní postup Vinium zvažuje a tvrdí, že se stalo obětí podvodu ze strany dodavatele hroznů, sdělil dnes ČTK majitel společnosti Miroslav Kurka.

Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus. Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Vyjádření společnosti Vinium ČTK zjišťuje.

Soud potvrdil věcné závěry inspekce, která společnost Vinium potrestala za to, že uvedla do oběhu produkt neznámého původu a přitom na etiketu uvedla jako zemi původu Českou republiku, a uvedla tak spotřebitele v omyl.

Dále ji potrestala za to, že nevedla evidenční knihy o vinařských produktech a porušila povinnost provádět zápisy do evidenčních knih nejpozději pracovní den po příjmu vinařských produktů. Vinium také nestáhlo z oběhu všechna vína vyrobená z hroznů neznámého původu, jak bylo společnosti dříve nařízeno.

"Senát krajského soudu, který v případu rozhodoval, dospěl k závěru, že inspekce zajistila potřebné důkazy a porušení vinohradnických a vinařských předpisů vyhodnotila správně. Potvrzen byl rovněž závěr inspekce ohledně výše pokuty," uvedl Raus.

Vinium se necítí zásadně odpovědné za to, že uvedlo na trh víno neznámého původu. "Dále pokračujeme v reklamačním a soudním řízení s tehdejším dodavatelem těchto hroznů. Rozsudek naopak podepřel naše tvrzení, že jsme byli obětí podvodu. Naše nynější velmi zpřísněné kontrolní mechanismy však opakování takové záležitosti eliminují," uvedl Kurka.

V podstatě za tytéž prohřešky udělila inspekce ve stejné době dokonce pětimilionovou pokutu společnosti Templářské sklepy Čejkovice. Ty sice u krajského soudu nejdříve uspěly, nicméně Nejvyšší správní soud jeho výrok zrušil, když uznal kasační stížnost inspekce.

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy