Vinium zaplatí pokutu za klamání, potvrdil soud

ČTK ČTK
13. 3. 2013 17:30
Soud potvrdil závěry potravinářské inspekce ohledně hroznů neznámého původu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Krajský soud v Brně v úterý zamítl žalobu společnosti Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku proti rozhodnutí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která firmě v prosinci 2011 uložila pokutu milion korun za uvádění produktů neznámého původu do oběhu a další provinění. Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus.

Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Další právní postup Vinium zvažuje a tvrdí, že se stalo obětí podvodu ze strany dodavatele hroznů, sdělil dnes ČTK majitel společnosti Miroslav Kurka.

Uvedl to předseda senátu krajského soudu David Raus. Proti rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Vyjádření společnosti Vinium ČTK zjišťuje.

Soud potvrdil věcné závěry inspekce, která společnost Vinium potrestala za to, že uvedla do oběhu produkt neznámého původu a přitom na etiketu uvedla jako zemi původu Českou republiku, a uvedla tak spotřebitele v omyl.

Dále ji potrestala za to, že nevedla evidenční knihy o vinařských produktech a porušila povinnost provádět zápisy do evidenčních knih nejpozději pracovní den po příjmu vinařských produktů. Vinium také nestáhlo z oběhu všechna vína vyrobená z hroznů neznámého původu, jak bylo společnosti dříve nařízeno.

"Senát krajského soudu, který v případu rozhodoval, dospěl k závěru, že inspekce zajistila potřebné důkazy a porušení vinohradnických a vinařských předpisů vyhodnotila správně. Potvrzen byl rovněž závěr inspekce ohledně výše pokuty," uvedl Raus.

Vinium se necítí zásadně odpovědné za to, že uvedlo na trh víno neznámého původu. "Dále pokračujeme v reklamačním a soudním řízení s tehdejším dodavatelem těchto hroznů. Rozsudek naopak podepřel naše tvrzení, že jsme byli obětí podvodu. Naše nynější velmi zpřísněné kontrolní mechanismy však opakování takové záležitosti eliminují," uvedl Kurka.

V podstatě za tytéž prohřešky udělila inspekce ve stejné době dokonce pětimilionovou pokutu společnosti Templářské sklepy Čejkovice. Ty sice u krajského soudu nejdříve uspěly, nicméně Nejvyšší správní soud jeho výrok zrušil, když uznal kasační stížnost inspekce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy