reklama
 
 

V obchodech byla zakázaná geneticky upravená rýže

19. 6. 2008
Foto: Jaroslav Jiřička
Na trhu bylo 38 tisíc balení zmutované rýže
Doporučujeme

Brno - Z českých obchodů musí zmizet 38 tisíc balení geneticky upravené rýže, která na trh dodala společnost Podravka-Lagris.

Rýže LL RICE 601 není totiž v Evropské unii vůbec povolena, nesmí ji dostávat jako krmivo ani zvířata. "Inspekce zakázala další prodej a firma Podravka-Lagris nyní musí balenmí rýže stáhnout z obchodní sítě," uvedla mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová.

Na problém s geneticky upravenou rýží upozornila slovenská veterinární správa, kam se dostala 7 660 kilo zmutované rýže.

Inspektoři proto kontrolovali firmu Podravka-Lagris a zjistili, že rýže byla dovezena z Itálie od společnosti Maric. Šlo o 24 tun rýže, italský dodavatel uvedl, že jde o rýži bez genetické modifikace. Z rýže byly vyrobeny výrobky Euroshopper Rýže dlouhozrná a Rýže dlouhozrnná - varné sáčky.

"Na český trh se tak dostalo téměř 38 tisíc balení této rýže," uvedla Šmídtová.

Genetická modifikace LL RICE 601 není v EU povolena, a to ani pro krmiva. Modifikaci vyvinula americká společnost Bayer Crop Science. V minulosti se na evropském trhu rýže s touto modifikací objevila několikrát, Evropská komise proto v roce 2006 přijala mimořádná opatření týkající se dovozu rýže z USA.

V současnosti je v Evropské unii pro výrobu potravin povoleno celkem 21 genetických modifikací, 5 modifikací bavlny, 11 kukuřice, 3 řepky olejné a 1 u sóji a cukrové řepy. Genetické modifikace schvaluje Evropská komise mimo jiné na základě stanoviska Evropského úřadu bezpečnosti potravin, který zkoumá, zda modifikace nepředstavuje zdravotní rizika pro člověka.

Jakákoliv potravina, která byla vyrobena z geneticky modifikovaných surovin, musí tuto skutečnost uvádět na obale. Výjimkou jsou případy, kdy potravina obsahuje genetické modifikace méně než 0,9 procenta.

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama