Praha - Milion kubíků dřeva. Přesně tolik chybí v nabídce na první letošní čtvrtletí. Státní podnik Lesy České republiky a také dřevozpracující firmy se však zatím katastrofy neobávají. Chybějící smlouvy na těžbu nahradí opce.
Přestože řada smluv týkajících se zakázek pro Lesy ČR včetně těžby dřeva není dosud podepsána, dokáže státní podnik v prvním čtvrtletí letošního roku zajistit plánovaný objem dodávek dřeva k dalšímu zpracování.
V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz to uvedl generální ředitel Lesů Jiří Novák.
Opce nás zachrání
"Umožňuje nám to stávající již podepsaný počet smluv na lokalitách zvaných 'odvozní místo'," zdůrazňuje Novák.
Šéf státních lesů nicméně připouští, že u smluv na takzvaný 'prodej dřeva na pni' je situace složitější. Firma tak využije od února opce uzavřené se společnostmi, které v současné době hospodaří na místech, kde tendry podepsány nejsou.
Opce by ale měly být podle dohody mezi Lesy a Konfederací lesnických a dřevozpracujících firem využity skutečně pouze v lokalitách, v nichž nebudou uzavřeny smlouvy do konce letošního ledna.
Podle statistik Lesů je přitom k dnešku uzavřeno 65 z 98 smluv na lokalitách 'odvozní místo', přičemž 27 ze zbývajících smluv není možné zatím uzavřít.
Na druhém typu lokalit je uzavřeno 59 ze 159 smluv, o dalších 22 se jedná a na 73 lokalitách není zatím možné smlouvy uzavřít.
Nabídka dřeva k dalšímu zpracování pro první letošní čtvrtletí z dosud uzavřených smluv činí 562 609 kubických metrů u prvních lokalit a 225 647 kubíků z druhých. To v praxi znamená, že oproti předpokladům bude v nabídce chybět celkem 1 001 113 kubíků dřeva pro první letošní kvartál.
Přesto, i podle dřevozpracujících firem, zatím kolaps na trhu s dřevem nehrozí. Podle šéfa Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře Miloše Baláka lze výpadek v dodávkách dřeva z lokalit, kde nejsou uzavřeny smlouvy, nahradit Novákem zmiňovanými opcemi.
Firmy řeší ztráty
Otázkou ale podle něj je, co bude dál. Opce jsou podepsány jen do konce letošního března, a pokud do té doby nedořeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže střednědobé tendry na lesnické a těžební práce v letech 2008 až 2010, může být problém s dřevem ve druhém letošním čtvrtletí.
Také prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavel Indra je opatrný optimista. Nedostatek dřeva k dalšímu zpracování může být podle jeho názoru v prvním čtvrtletí jen dočasný a lokální.
Daleko větší problémy ale Indra vidí v tom, že řada lesnických firem v současné době nemůže těžit a vznikají jim tak nemalé ekonomické ztráty.
"Takový stav je možný, byť se skřípěním zubů, vydržet maximálně do konce ledna," tvrdí Indra.
S tím souhlasí i Balák. Podle něj činí měsíční ztráta dřevařské firmy na každý tisíc vytěžených kubíků zhruba 5 až 10 milionů korun.
Podniky čekající na verdikt o tendrech, jichž se zúčastnily, musí totiž splácet nasmlouvaný leasing těžebních strojů či platit mzdy zaměstnanců, aniž by pro ně měly práci a využití.