Útok řetězců: Zákon proti nim jde k soudu a do Bruselu

Tomáš Fránek
9. 12. 2009 13:20
Obchodníci si chtějí stěžovat jak u Ústavního soudu, tak i v Bruselu
Foto: Repro Aktuálně.cz

Brno - Zástupci obchodních řetězců táhnou do boje proti novému zákonu o tržní síle, který má omezit jejich moc vůči dodavatelům.

Svaz obchodu a cestovního ruchu, který významné obchodníky v Česku zastupuje, se totiž rozhodl, že na zákon, který má začít platit od února příštího roku, pošle stížnost k Ústavnímu soudu, zároveň si obchodníci budou stěžovat také v Bruselu u Evropské komise.

Mimořádně špatný zákon

"Podáme stížnost do Bruselu a k Ústavnímu soudu," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka s tím, že o ústavní stížnosti obchodníci rozhodli na jednání v úterý večer. Obchodníci zákon považují za mimořádně špatný a zmatený, podle nich zhorší vztahy mezi řetězci a dodavateli. "Zákon je skutečně legislativním paskvilem a ostudou české legislativy," uvedl Juračka. To si myslí také část expertů, kteří zákon považují za největší změnu v historii maloobchodu v Česku.

Obchodním řetězcům podle tohoto zákona hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Už včera zástupci zemědělců a potravinářských firem, pro které jsou dodávky pro obchodní řetězce klíčové, uvedli, že je obchodníci nutí podepisovat prohlášení o tom, že nejsou na dodávkách do obchodů závislí a tím se zákonu vyhnout.


Dodavatelé uvedli, že prohlášení chtějí podepsat zástupci obchodů Kaufland nebo Makro. Podle obchodníků ale na tom není nic špatného, před vymáháním těchto prohlášení ale obchodníky varoval antimonopolní úřad.

Přes Klausův odpor

Zákon o tržní síle prosadili ve sněmovně i přes veto prezidenta Václava Klause především sociální demokraté. "Základem je to, aby se řetězce v České republice nechovaly jako na dobytém území. My nejsme kolonie, aby se chovaly stejně jako ve svých mateřských zemích," řekl místopředseda ČSSD Milan Urban.

Zákon výslovně zakazuje některá jednání vůči dodavatelům, tedy zejména potravinářským firmám.

Mimo jiné stanoví, že obchody nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily (výjimkou jsou výprodeje například na konci sezony). Skončit mají také problémy s pozdním proplácením faktur.

 

Právě se děje

Další zprávy