Praha - Úřady práce zaznamenávají stále více případů, kdy firmy, aby ušetřily, propouští zaměstnance, ihned je berou zpět a zaměstnávají jako brigádníky. Na příjmech takovýchto pracovníků se pak podílí stát - platí jim totiž sociální a zdravotní pojištění a dávky v nezaměstnanosti. Informovala o tom agentura ČTK.
Firmy zneužívají zákon, na jehož základě si mohou nezaměstnaní pobírající podporu měsíčně vydělat 4 000 korun, což odpovídá polovině minimální mzdy. "Jsme vůči tomu bezmocní. Dříve řádně pracující dělníci se stávají nezaměstnanými na brigádě. Berou sociální podporu a stát jim platí zdravotní a sociální pojištění za firmy. Ty pak vyplatí dělníkům legálně pár tisíc korun a potají další nezdaněné tisíce za celoměsíční práci, aby si nezaměstnané udržely," uvedl pro ČTK Oldřich Malý mosteckého úřadu práce.
Podobnou zkušenost mají také úřady práce v Pardubickém kraji či na střední Moravě. "V našem případě můžeme mluvit o desítkách firem, které zaměstnance propustily a zaměstnávají je na zkrácený úvazek. Týká se to nejen výrobních podniků, ale i oblasti služeb," upozornila vedoucí odboru trhu práce olomouckého úřadu práce Monika Gloserová.
Podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka byli k tomuto jednání firmy dohnány současnou tíživou ekonomickou situací, kdy musí snižovat náklady v maximální možné míře. Proto volí tzv. švarcsystém, kdy jsou běžné zaměstnanecké poměry nahrazovány službami agenturních pracovníků či brigádníků.