Turisté budou po Vltavě jezdit až do Prahy

Tomáš Fránek
25. 11. 2007 15:25
Splavná Vltava přinese miliony ročně
Praha má nový přívoz, spojuje Podolí se Smíchovem.
Praha má nový přívoz, spojuje Podolí se Smíchovem. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Možnost doplout na lodi z Českých Budějovic do Prahy nabývá reálných obrysů. Práce na řece Vltavě se začínají dávat do pohybu. 

Úřady nyní dostávají k posouzení plány na to, jak bude celý projekt splavnění Vltavy postupovat. Projekt je klíčový pro další rozvoj turistiky v Jihočeském a Středočeském kraji.

Ředitelství vodních cest předkládá k posouzení vlivu na životní prostředí výstavbu vltavské vodní cesty v úseku mezi Hlubokou nad Vltavou a vodní nádrží Hněvkovice.

Na lodi až do Prahy

"Jde o výstavbu nové plavební komory na jezu Hluboká nad Vltavou a vyčištění koryta řeky ve vodní nádrži Hněvkovice," uvedlo ředitelství ve své žádosti.

Vybudování nové plavební komory je součástí projektu, který má pro lodě uvolnit celý úsek z Českých Budějovic přes vodní díla Slapy a Orlík do Prahy. Plavbě lodí zatím brání přehrady.

Na Slapech tak má vyrůst další nová plavební komora, na Orlíku bude výtah pro lodě.

Stát chce na celý projekt vyhradit desítky milionů korun, celkové náklady se odhadují na jednu a půl miliardy korun.

Foto: Aktuálně.cz

Už v příštím roce má jít na splavnění Vltavy přes sedmdesát milionů korun. Podle výhledu Státního fondu dopravní infrastruktury na roky 2009 a 2010 má jít do výstavby vltavské cesty ještě více peněz - v roce 2009 přes sto milionů, o rok později pak přes dvě stě milionů korun.

Další peníze chtějí kraje získat z evropských fondů. Regiony si od splavnění řeky slibují výrazný ekonomický přínos.

Vyděláme na tom

"Splavnění Vltavy do Českých Budějovic a realizace navazujících projektů může regionu přinést nové příjmy ve výši téměř 140 milionů korun za rok," uvedlo ředitelství ve své žádosti.

Splavněním Vltavy  by navíc vznikla pracovní místa, do regionu by totiž přijelo a pobývalo zde i více turistů. "V plánu to máme v podstatě od té chvíle, kdy kraj vznikl," uvedl už dříve hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

V Evropě je na patnáct tisíc tras a vodní turistice se podle studie společnosti Econsult věnuje skoro milion lidí.

Nejznámější vodní trasou v tuzemsku je unikátní Baťův kanál. Tam letos zavítal rekordní počet 62 tisíc turistů.

V příštím roce se má začít stavět plavební komora u Sudoměřic, která umožní nepřerušenou šedesátikilometrovou plavbu lodí z Otrokovic až do Hodonína.

ČTĚTE VÍCE:

 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Firma požádala o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu a dosud nebyl nikdy opravován. Denně ho přejede na 140 tisíc aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložená do několika let a vždy potrvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy