Tůma patří mezi 7 nejlepších centrálních bankéřů světa

Ekonomika Ekonomika
30. 9. 2009 18:46
Žebříček sestavuje magazín Global Finance
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma se dostal do vybrané společnosti. Magazín Global Finance (GF) ho zařadil mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů uplynulého roku.

"Bankéři byli během jednoho z nejtěžších roků testováni tak, jako nikdy předtím," tvrdí vydavatel Joseph Giarraputo s tím, že centrální banky se staly jedním z nejdůležitějším nástrojem, jak jednotlivé země provést nejhorší finanční krizí od 30. let minulého století.

Podle představitelů měsíčníku Tůma dobře reagoval na hrozící zpomalení ekonomiky, když loni v srpnu začal snižovat úrokové sazby. "S inflací 6,9 procenta to byl smělý krok, ale ukázal se jako úspěšný," tvrdí GF.

Hodnocení sleduje například inflaci, ekonomický růst, stabilitu národních měn či nastavení úrokových sazeb. A ČNB si polepšila ze známky B na A. Pro srovnání - například šéf amerického Fedu Ben Bernanke dostal C (v roce 2008 dostal dokonce C-).

"Je určitě potěšující, že si naší práce všimli v zahraničí, nicméně je nutno dodat, že základy pro kvalitní fungování centrální banky se pokládají delší dobu. Takže to vnímám jako ocenění nikoli jen osoby, která je nejvíce vidět, to je guvernéra, ale i ostatních členů bankovní rady - jak těch současných, tak minulých - a také všech zaměstnanců ČNB," napsal v prohlášení Tůma.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy