Trh i ČEZ plynu dál věří. Elektrárny za miliardy budou

Karel Toman
11. 1. 2009 16:50
Firmy plánují investice do plynových elektráren
Prázdné přivaděče plynu ve Vídni
Prázdné přivaděče plynu ve Vídni | Foto: Reuters

Brno - Pražská energetická burza ani energetický gigant ČEZ se současnou plynovou krizí nenechaly rozhodit. Polostátní firma tak dál plánuje výstavbu elektráren na plyn, ceny energií nerostou.

Cena tak zvaného futures produktu Cal-10, neboli ceny dodávek energie na rok 2010,  pátek 9. ledna na Energetické burze Praha klesla o jedno procento. A ČEZ dál plánuje stavbu dvou plynových elektráren v Česku a několika dalších v zahraničí.

"Momentální situace na dlouhodobou cenu energií vliv nemá. Je to totiž smluvně ošetřeno tak, aby netrpěli spotřebitelé. Pokud by ale měla trvat déle, tak by se to na cenách projevovat začalo. To ale nikdo odhadnout nedokáže," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské energetické burzy Jiří Kovařík.

Větší zásoby ropy

"Negativní zprávy navíc podle některých kolegů vyvážilo to, že v USA byly objeveny větší zásoby ropy, než se čekalo," připomněl mluvčí, že cenu energií tvoří víc proměnných, mezi nimiž vede ze surovin právě ropa.

ČEZ chce v Česku postavit dvě nové elektrárny, které mají spotřebovat miliardu kubíků ročně a zvýšit tak tuzemskou spotřebu plynu o celou desetinu. Podílet se navíc chtějí i na stavbě čtyř plynových elektráren na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, tedy v zemích, které výpadek ruského plynu postihl velmi silně. Další plynové elektrárny chce ČEZ postavit v Polsku, Chorvatsku, Slovinsku i samotném Rusku.

Jen společný projekt s maďarskou energetickou společností MOL, který má za cíl vybudovat paroplynové elektrárny v Bratislavě a v maďarské Százhalombattě, má přijít na 1,4 miliardy euro.

"Na základě téhle krize naše plány rozhodně nepřehodnotíme. Elektrárny se staví na čtyřicet let a za tu dobu bude podobných krizí víc. Počítáme s nimi," ujišťuje mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. Zaklínadlem je podle něj "diverzifikace dodávek".

"Možná nám současná plynová krize zdůrazní, že energetickou bezpečnost je možno dosáhnout jedině diverzifikací. A to jak z hlediska zemí, ze kterých zdroje energie dovážíme, tak rozhodnutím z jakých zdrojů budeme vyrábět elektřinu.," souhlasí i Křížova kolegyně Eva Nováková.

Firmy elektrárny chtějí

Česko je ve výrobě elektřiny v paroplynových elektrárnách stále teprve v plenkách. Podle statistik Energetického regulačního úřadu se z plynu ročně vyrobí cca 3 % elektřiny.

Plynové elektrárny navíc vyrábějí energii čistěji než uhelné, které budou od roku 2013 zatíženy novým systémem prodeje emisních povolenek na aukcích. Spoléhání jen na "špinavé" uhlí by tak podle některých odhadů mohlo zvednout cenu elektřiny pro domácnosti až o 15 procent.

Paroplynové elektrárny plánuje v Česku postavit také společnost Moravia Energo a investiční skupina J&T.

 

Právě se děje

Další zprávy