Toyota opět musí svolat do servisů miliony svých vozů

Radek Pecák Radek Pecák
26. 1. 2011 8:42
Řada modelů, včetně Lexusů, může mít problémy s únikem paliva
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Toyota

Tokio - Ani letos se největší světová automobilka Toyota neobejde bez rozsáhlé svolávací akce. Informovala, že svolává po celém světě k opravě téměř 1,7 milionu vozů.

Nejedená se o jeden typ závady, ale o několik. Všechny však v důsledku mohou způsobit únik paliva.

Závada se může projevit u široké palety modelů, včetně těch, které vyrábí luxusní divize Lexus.

Nejvíce vozů - zhruba 1,3 milionu, bude podle posledních údajů směřovat do servisů v Japonsku.

Zranění ani nehody hlášeny nebyly

Automobilka uvedla, že kvůli závadám obdržela přes 140 stížností v Japonsku a dalších 77 stížností v zahraničí. V souvislosti se závadami však podle firmy zatím nebyly hlášeny žádné nehody.

Letošní svolávací akce je sice velká, ale ve srovnání s nedávnými problémy, kdy kvůli nechtěně zrychlujícím vozům musela k opravě plynového pedálu nebo shrunujícího se koberečku vyzvat majitele osmi milionů vozů, to zas není tak velký problém.

Přitom problémy s kvalitou vedly v uplynulých měsících řadu zájemců o koupi nového vozu k přechodu k modelům konkurenčních značek.

Vloni sice ještě Toyota uhájila post světové jedničky, ale jen těsně před americkým GM. Navíc se na oba giganty tlačí německý Volkswagen, který oznámil plán být do roku 2018 největší automobilkou světa.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy