Toyota opět musí svolat do servisů miliony svých vozů

Radek Pecák Radek Pecák
26. 1. 2011 8:42
Řada modelů, včetně Lexusů, může mít problémy s únikem paliva
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Toyota

Tokio - Ani letos se největší světová automobilka Toyota neobejde bez rozsáhlé svolávací akce. Informovala, že svolává po celém světě k opravě téměř 1,7 milionu vozů.

Nejedená se o jeden typ závady, ale o několik. Všechny však v důsledku mohou způsobit únik paliva.

Závada se může projevit u široké palety modelů, včetně těch, které vyrábí luxusní divize Lexus.

Nejvíce vozů - zhruba 1,3 milionu, bude podle posledních údajů směřovat do servisů v Japonsku.

Zranění ani nehody hlášeny nebyly

Automobilka uvedla, že kvůli závadám obdržela přes 140 stížností v Japonsku a dalších 77 stížností v zahraničí. V souvislosti se závadami však podle firmy zatím nebyly hlášeny žádné nehody.

Letošní svolávací akce je sice velká, ale ve srovnání s nedávnými problémy, kdy kvůli nechtěně zrychlujícím vozům musela k opravě plynového pedálu nebo shrunujícího se koberečku vyzvat majitele osmi milionů vozů, to zas není tak velký problém.

Přitom problémy s kvalitou vedly v uplynulých měsících řadu zájemců o koupi nového vozu k přechodu k modelům konkurenčních značek.

Vloni sice ještě Toyota uhájila post světové jedničky, ale jen těsně před americkým GM. Navíc se na oba giganty tlačí německý Volkswagen, který oznámil plán být do roku 2018 největší automobilkou světa.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy