Radnice často zadávají zakázky především místním firmám bez ohledu na výhodnost, zakázky jsou často předražené. Výzkum nevládní organizace Transparency International v osmi velkých českých a moravských městech potvrdil, že regionální stavební firmy mají velmi výrazný podíl při získávání zakázek ve městech, ve kterých mají sídlo.
Podle zprávy Transparency, která bude celá zveřejněna dnes dopoledne a jenž se zaměřila také na vazby mezi stavebními firmami a místními politiky. Například ve Zlíně za posledních pět získala při výběrových řízeních téměř sedmdesát procent zakázek místní společnost Manag.
V dalších velkých městech jako je Praha, Ostrava nebo Liberec pak mají jednotlivé místní firmy dvaceti až třiceti procentní podíl na veřejných zakázkách. Jenom v Praze přitom magistrát za pět let rozdělil ve výběrových řízeních přes čtrnáct miliard korun. "Vycházeli jsme z údajů, která nám poskytly radnice, zjišťovali jsme jaké použily kritéria a zda zakázky prověřovaly kontrolní úřady," uvedl David Ondráčka z Transparency.
Radnice jsou přitom v oblasti veřejných zakázek nejpokutovanějšími úřady. jenom od června letošního roku šetřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže třiatřicet případů podezření na porušení zákona, ve více jak polovině buď udělil pokutu nebo soutěž zrušil. Nyní například pokutu ve výši šedesát tisíc korun dostala radnice městského obvodu Slezská Ostrava a to za porušení zákona při výstavbě čtyřiceti dvou bytů.
Problémy s veřejnými zakázkami a klientismem nejsou problémem jenom České republiky. Podle Indexu plátců úplatků, což je celosvětý výzkum Transparency International v patnácti zemích, na které se soustřeďuje největší pozornost zahraničních investorů, je stavebnictví z hlediska korupce a klientelismu nejohroženějším odvětvím před zbrojním a ropným průmyslem.