Státní rozpočet má zatím menší deficit než vloni

Ekonomika Ekonomika
1. 3. 2012 14:44
Hospodaření v únoru však bylo letos horší než vloni ve stejném měsíci

Praha - Schodkem 16,6 miliardy korun skončilo na konci února hospodaření státu. Ve srovnání s loňským výsledkem za stejnou dobu je to lepší číslo přesně o 6,3 miliardy korun.

K výsledku nejvíce přispělo vyšší inkaso daňových příjmů a pojistného na sociální zabezpečení, které je meziročně lepší o 8,7 miliardy korun.   

Tabákové výrobky jsou zlatý důl

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně stouply o 6,2 procenta na 167,5 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s vyšším růstem o 7,1 procenta. Daňové příjmy se naopak zvýšily o 9,2 procenta na 77,3 miliardy korun, přičemž schválený rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta.

Nedaří se získat tolik, kolik by stát chtěl, kvůli DPH. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát v lednu a únoru vybral 29,2 miliardy korun. Je to sice meziročně o 6,3 procenta více, jenže rozpočet počítá s růstem o 15,5 procenta proti skutečnosti roku 2011. Velké zvýšení výběru mělo nastat díky nové dolní sazbě daně 14 procent místo dosavadních 10.

Naopak inkaso spotřebních daní ke konci února stouplo o téměř 14 procent na 26,5 miliardy korun. Rozpočet zde počítá celkově s růstem o 2,2 procenta proti roku 2011. "Nejvýraznějším vlivem na inkaso spotřebních daní v roce 2012 je zvýšení sazeb tabákových výrobků," uvedlo MF.

V únoru se schodek meziročně navýšil

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání stouply o 1,9 procenta na 184 miliard korun. Na sociální dávky stát vynaložil 79,6 miliardy korun, meziročně o 7,6 procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 63,1 miliardy korun, což je o 5,6 procenta více než před rokem.

V samotném únoru hospodaření rozpočtu skončilo ve schodku 37,5 mld. Kč. To je o čtyři miliardy větší schodek než vloni, když příjmy sice o dvě miliardy narostly (na 67,3 miliardy Kč) a výdaje se zvýšily z loňských 98,6 miliard na 104,8 miliard.

Negativně se projevilo zejména inkaso DPH, na kterém stát vinou vratek dokonce prodělal 3,4 miliardy Kč.

Na celý letošní rok je naplánován schodek rozpočtu ve výši 105 miliard Kč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy