Stát stopl dopravní stavby, firmy to nutí propouštět

Karel Toman
25. 5. 2009 13:10
Jako první přijdou o kontrakty subdodavatelé, upozorňuje Skanska
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ).
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ohlášené zakonzervování tří set dopravních staveb zřejmě přinese propouštění. Pro Aktuálně.cz to dnes připustily dvě z největších stavebních firem u nás - Skanska a Eurovia, někdejší Stavby silnic a železnic.

Metrostav odmítl situaci blíže komentovat.

"Pokud by skutečně došlo k pozastavení staveb, na nichž se podílí Skanska, v první řadě by to zřejmě ovlivnilo naši spolupráci se subdodavateli," řekl ředitel divize Skanska Dopravní stavby Michal Reiter.

Hlaví ohrožené úseky

 • Rychlostní silnice
  R6 Lubenec - Bošov
  R6 Lubenec obchvat
  R7 Postoloprty  - MÚK Bitozeves
  R1 518 Ruzyně - Suchdol
  R1 519 Suchdol - Březiněves
  R4 Skalka - křiž. II/118
  R4 Lety - Čimelice
  R35 ohrožena příprava
  R35 ohrožena příprava
  R52 5204 Pohořelice - Ivaň
  R52 5206 Perná - st.hranice ČR/Rakousko
  R48 Frýdek-Místek obchvat
 • Dálnice
  D3 Tábor - Veselí n. L.
  D3 České Budějovice - státní hranice
  D11 1105/2 Osičky - Hradec Králové
  D11 Hradec Králové - st. hr.
  D47 4705 Bělotín - Hladké Životice
  D7 4706 Hladké Životice - Bílovec
  D47 47092 Bohumín - státní hranice ČR/PR
  D1 0137 Přerov - Lipník
  R49 4901 Hulín - Fryšták
  Zdroj: SFDI

"V případě, že by se tím dopad přerušení staveb nevyřešil, nemůžeme propouštění z vlastních řad vyloučit. Ovšem je pro nás tím nejkrajnějším řešením," dodal.

"Nemáme k dispozici seznam staveb, které by měly být zakonzervovány. Jakmile jej budeme znát, celou situaci budeme analyzovat. Je však možné, že budeme nuceni k takovým opatřením sáhnout," sdělila mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

"To je hypotéza. A těch tu už bylo," uvažuje mluvčí Metrostavu František Polák nad středečním oznámením ministra dopravy Gustáva Slamečky.

Stát budou železnice i dálnice

Ten prohlásil, že kvůli nedostatku peněz v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hrozí zastavení tří set dopravních staveb v celém Česku. Od železnic po dálnice.

"Nebudeme to komentovat," dodal mluvčí Polák.

Žádná z firem si tak zatím netroufá odhadnout, kolika zaměstnanců by se případné propouštění dotklo.

Skanska v Česku a na Slovensku zaměstnávala v únoru 6 873 pracovníků, pro Eurovii pracuje v Česku čtyři tisíce zaměstnanců, pro Metrostav pak 3 633 pracovníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy