Vláda nesplnila slib, D47 do Ostravy je stále bez peněz

Petra Sasínová
18. 5. 2009 10:35
Státní Ředitelství silnic a dálnic už dluží stavebním firmám stovky milionů korun
Úsek dálnice D47 Bělotín-Hladké Životice má být hotový letos na pozdim. Zatím nejsou na stavbu peníze.
Úsek dálnice D47 Bělotín-Hladké Životice má být hotový letos na pozdim. Zatím nejsou na stavbu peníze. | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - Klíčová dálnice D47 je stále bez peněz. A to přesto, že bývalí i současní ministři prohlašují, jakou je dostavba dálnice do Ostravy prioritou a nesmí ji nic ohrozit.

Realita je však taková, že státní Ředitelství silnic a dálnic, už dluží stavebním firmám stovky milionů korun.

"Ředitelství silnic a dálnic nám dluží několik set milionů korun. Ale už splácí a dluhy řeší," řekl mluvčí stavební firmy ODS Jindřich Vaněk.

Firma ODS stavěla mimo jiné část dálnice Rudná-Hrušov a má stavět i pokračování k polské hranici.

Státní fond dopravní infrastruktury, ze kterého jdou peníze na výstavbu, už na začátku roku oznámil, že mu chybí na D47 a jiné důležité stavby přes osm miliard korun.

Pro dostavbu D47 akutně chybí peníze na dva úseky mezi Ostravou a Hranicemi na Moravě, které mají být hotovy letos na podzim a jsou poslední, které brání dálničnímu propojení Ostravy s Brnem a Prahou.

Od začátku roku se moc nezměnilo. Politici jen dál ujišťují, že dálnice bude. "Nepřipadá v úvahu, že se D47 zastaví. Je to pro nás priorita. Termín bude dodržen, byť v úseku mezi Bělotínem a Hladkými Životicemi zřejmě budou zpočátku zprovozněny jen dva pruhy," prohlásil v dubnu bývalý ministr dopravy Petr Bendl.

Je to priorita bez peněz

Jeho nástupce Gustáv Slamečka několikrát opakoval, že Pražský okruh a D47 jsou také jeho priority. Také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek sliboval, že peníze na dálnici budou i za cenu zvýšení státního dluhu.

Vláda sice v dubnu schválila, že si na důležité silniční a železniční stavby půjčí necelých osm a půl miliardy korun, peníze jsou však zatím v nedohlednu.

"Probíhá jednání o půjčce od Evropské investiční banky. Ale jedná se i o jiném možném zdroji financí, a to z privatizačních prostředků, které by mohla mít vláda k dispozici rychleji," informoval Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Mezi firmami, které čekají ne peníze, je také Skanska. Firma staví úsek mezi Hladkými Životicemi a Bílovcem, který je také bez peněz. Další zakázku má firma rovněž na úseku z Bohumína do Polska.

Mluvčí společnosti Jan Hrabovský výši dluhu neprozradil. "Ředitelství silnic a dálnic je náš klient, nechceme se proto k tomu vyjadřovat," uvedl Hrabovský.

Vyhnul se i odpovědi na otázku, jestli došlo kvůli nedostatku peněz ke zdržení stavby. "Nic nenasvědčuje tomu, že by naše úseky neměly být zprovozněny v původních termínech," řekl Hrabovský.

Na to, že Ředitelství silnic a dálnic neplatí faktury nebo je platí pozdě, si stěžoval i ředitel firmy Eurovia CZ Martin Borovka. "Dluží nám asi o šest set milionů," uvedl Borovka v polovině dubna.

Poláci budou u hranic včas, Češi se opozdí

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Marina Vápeníková řekla, že dluhy vůči stavebním firmám se postupně řeší a splácejí. "Stav se mění každým dnem," řekla.

Státní fond národní infrastruktury oznámil na začátku letošního roku, že mu na stavbu dálnice D47 pro letošní rok chybí dvě a půl miliardy korun.
Státní fond národní infrastruktury oznámil na začátku letošního roku, že mu na stavbu dálnice D47 pro letošní rok chybí dvě a půl miliardy korun. | Foto: Petr Sznapka

Dalším nedostavěný úsek D47, který brání zprovoznění dálnice, je mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem.

Ve výstavbě D47 už dochází i k posunům termínů. Jde o méně významný úsek z Bohumína k polské hranici. Zatímco Poláci ve čtvrtek oficiálně informovali českou stranu, že budou u hranic včas, Češi oznámili, že původní termín - rok 2010, nestihnou.

Pokračování dálnice D47 z Bohumína k hranici se kvůli nedostatku peněz opozdí pravděpodobně až o dva roky. "Oznámili jsme to již polské straně a ta to akceptovala," informoval ve čtvrtek mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy