Soud vrátil prostějovský OP z konkurzu k reorganizaci

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 4. 2011 17:56
Přes 550 věřitelů požaduje po Oděvním podniku celkem 2,15 miliardy korun
Pro OP Prostějov pracují místo někdejších 10 tisíc zaměstnanců už jen dvě stovky lidí.
Pro OP Prostějov pracují místo někdejších 10 tisíc zaměstnanců už jen dvě stovky lidí. | Foto: Petr Protivánek

Olomouc - Insolvenční řízení zkrachovalého prostějovského Oděvního podniku (OP) se vrací na začátek - z konkurzu k reorganizaci.

Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci, když zamítl odvolání druhého největšího věřitele OP - společnosti Pyrghos Lefkos - proti rozhodnutí brněnské soudkyně Evy Krčmářové.

Ta koncem loňského roku prohlášení konkurzu na majetek OP zrušila. Podle informací v insolvenčním rejstříku své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun.

Potíže začaly lony v lednu

Někdejší největší tuzemská oděvní firma byla v konkurzu od loňského května. OP do něj poslal brněnský samosoudce Jan Kozák, protože nikdo nepředložil reorganizační plán.

Krčmářová konkurz zrušila z podnětu žaloby největšího věřitele OP, České spořitelny, podle níž bylo insolvenční řízení Kozákovi přiděleno v rozporu se zákonem o soudech a soudcích.

"Vrchní soud dospěl ke stejnému závěru jako soud krajský. V dané věci neměl rozhodovat soudce Kozák, protože nebyl na řadě pro její přidělení, nebyl tudíž dodržen rozvrh práce. Jeho rozhodnutí nelze akceptovat, bylo nezákonné," uvedl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Oděvní podnik ukončil už koncem loňského srpna sériovou výrobu. Poslední funkční částí podniku je výroba na míru. Podle předsedkyně podnikového výboru odborového svazu OP Heleny Vyroubalové v tomto provozu pracuje asi 200 zaměstnanců.

V dobách, kdy OP provozoval kromě mateřského podniku v Prostějově i své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy