Hlavní akcionář OP si měl neoprávněně přijít na miliony

ČTK ČTK
27. 1. 2011 14:45
Podle insolvenčního správce si vyplatil odměny přes 26 milionů
Foto: Petr Protivánek

Prostějov - Majoritní vlastník zkrachovalého prostějovského Oděvního podniku (OP) František Tuhý si údajně neoprávněně vyplatil za roky 2004 až 2007 prémie ve výši 26,3 milionu korun.

Vyplývá to z odpůrčí žaloby, kterou podal tento týden u brněnského krajského soudu insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda.

Tuhý byl v minulosti generálním ředitelem OP a působil i ve funkci předsedy představenstva.

Někdejší největší tuzemská oděvní firma je již rok v insolvenci.

Tuhý podle žaloby špatně hospodařil

"Stanovení podmínek pro přiznání ročních prémií, následně vyhodnocení jejich splnění a rovněž vyplacení realizoval a schvaloval žalovaný... Valná hromada dlužníka (Oděvního podniku) vyplácení ročních prémií neměla pod kontrolou," uvedl Svoboda v žalobě, na kterou upozornil server tn.cz.

Podle jeho názoru Tuhý porušil své povinnosti týkající se výkonu funkce člena statutárního orgánu obchodní společnosti. "Žalobce se především domnívá, že žalovaný nepostupoval při výkonu své funkce předsedy představenstva s péčí řádného hospodáře," uvádí žaloba.

Tuhý pobíral podle ní prémie bez ohledu na ekonomickou situaci OP, a to přesto, že jako generální ředitel, majoritní akcionář a předseda představenstva měl stálý přehled o ekonomické situaci firmy.

"Žalovaný vždy bez ohledu na závazky dlužníka a jeho ekonomickou situaci rozhodl o tom, že roční prémie byly vyplaceny v plné výši, a to ve výši odpovídající 300 procentům základní mzdy," stojí v žalobě.

Insolvenční správce zažaloval prostřednictvím odpůrčích žalob nejen Tuhého, ale také zástupce bank, které poskytly OP úvěr, či bývalého generálního ředitele OP Jiřího Tuvoru.

Soudce brněnského krajského soudu Jan Kozák dosud obdržel dvě desítky těchto žalob. Tito lidé se kvůli nim budou před soudem zodpovídat z údajně nevýhodných služeb či prodejů obleků z produkce OP.

 

Právě se děje

Další zprávy