Slováci bohatnou. Krizi navzdory

jem, Stanislava Luppová, Aktuálně.sk
24. 3. 2010 17:06
Slováci jsou také nejměné zadluženým národem z višegrádské čtyřky

Bratislava - Přestože loňský rok byl pro většinu ekonomik světa doslova tragický a ekonomickou recesi na vlastní kůži pocítily miliony lidí, naši východní sousedé bohatnou.

Zatímco v západní Evropě vzrostlo finanční bohatství o čtyři procenta, ve střední a východní Evropě stouplo o 11,3 procenta.

Slováci si po krušném roce 2008, kdy jejich finanční bohatství klesalo, opět polepšili, což je podle hlavního ekonoma slovenské Unicredit bank Jána Tótha způsobeno tím, že se lidé báli utrácet, a tak více spořili na horší časy.

Do finančního bohatství jsou započítávány hotovosti, bankovní vklady, cenné papíry, investice v podílových fondech a např. důchodové připojištění. 

Slovenští občané jsou navíc v porovnání s ostatními zeměmi tzv. višegrádské čtyřky nejméně zadlužení. menší zadluženost Slováků ve srovnání s námi, Maďary a Poláky podle Tótha souvisí s tím, že lidé na Slovensku neradi žijí na dluh.

Mnoho domácností prý mimo to drží majetek v hotovosti nebo na účtech, což je prý způsobeno tím, že je slovenský akciový trh velmi mladý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy