Slováci bohatnou. Krizi navzdory

jem, Stanislava Luppová, Aktuálně.sk
24. 3. 2010 17:06
Slováci jsou také nejměné zadluženým národem z višegrádské čtyřky

Bratislava - Přestože loňský rok byl pro většinu ekonomik světa doslova tragický a ekonomickou recesi na vlastní kůži pocítily miliony lidí, naši východní sousedé bohatnou.

Zatímco v západní Evropě vzrostlo finanční bohatství o čtyři procenta, ve střední a východní Evropě stouplo o 11,3 procenta.

Slováci si po krušném roce 2008, kdy jejich finanční bohatství klesalo, opět polepšili, což je podle hlavního ekonoma slovenské Unicredit bank Jána Tótha způsobeno tím, že se lidé báli utrácet, a tak více spořili na horší časy.

Do finančního bohatství jsou započítávány hotovosti, bankovní vklady, cenné papíry, investice v podílových fondech a např. důchodové připojištění. 

Slovenští občané jsou navíc v porovnání s ostatními zeměmi tzv. višegrádské čtyřky nejméně zadlužení. menší zadluženost Slováků ve srovnání s námi, Maďary a Poláky podle Tótha souvisí s tím, že lidé na Slovensku neradi žijí na dluh.

Mnoho domácností prý mimo to drží majetek v hotovosti nebo na účtech, což je prý způsobeno tím, že je slovenský akciový trh velmi mladý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy