Slováci by chtěli společnou vládu levice a pravice

Zahraničí Zahraničí
22. 3. 2010 14:37
Pro "pravolevý kabinet" by hlasovalo 38 procent lidí
Vladimír Mečiar.
Vladimír Mečiar. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Slováci by byli nejraději, kdyby se vlády po volbách ujal kabinet složený jak z levicových, tak z pravicových ministrů.

Vyplývá to alespoň z průzkumu veřejného mínění, o kterém informoval slovenský online deník Aktuálně.sk a agentura SITA.

Pro společnou vládu pravice a levice by hlasovalo 38 procent všech dotázaných. Pouze pravicovou vládu by upřednostnilo 18,7 procenta respondentů a čistě levicovou vládu by nejraději 12,9 procenta ze všech oslovených Slováků.

Rovných dvacet procent respondentů odpovědělo, že je jim jedno, zda bude v zemi po volbách sestaven levicový, nebo pravicový kabinet.

Součástí výzkumu byl také dotaz, jakou stranu ze slovenského politického spektra pokládá respondent za pravicovou. Nejvíce lidí - 51,7 procenta - označilo za nejpravicovější opoziční SDKÚ-DS bývalého premiéra Mikuláše Dzurindy. Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) vnímá jako pravicovou stranu 40,3 procent oslovených.

Za levicovou stranu považuje nejvíce respondentů Směr-SD premiéra Roberta Fica. Označilo ho 56,3 procenta dotázaných.

Slováci půjdou k volbám v červnu. Nedávný průzkum ukázal, že Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara možná bude mít problémy se do parlamentu dostat. Poslední průzkum z poloviny března mu přisoudil jen 4,4 procenta hlasů.

Slovenská národní strana by dostala 5,2 procenta, a do Národní rady by tak těsně prošla. Ficův Směr-SD si udržuje velký náskok s 38 procenty voličských preferencí.

Slovenskou politickou scénu rozbouřil spor o tzv. vlastenecký zákon, který ukládá ředitelům škol hrát před vyučováním hymnu a vyvěšovat vlajku. Zákon má podle předkladatelů ze SNS podpořit mezi Slováky vlastenectví.

Návrh však vyvolal ve veřejnosti značný odpor a Fico nakonec vyzval prezidenta Ivana Gašparoviče, aby zákon prozatím nepodepisoval.

 

 

Právě se děje

Další zprávy