Slováci by chtěli společnou vládu levice a pravice

Zahraničí Zahraničí
22. 3. 2010 14:37
Pro "pravolevý kabinet" by hlasovalo 38 procent lidí
Vladimír Mečiar.
Vladimír Mečiar. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava - Slováci by byli nejraději, kdyby se vlády po volbách ujal kabinet složený jak z levicových, tak z pravicových ministrů.

Vyplývá to alespoň z průzkumu veřejného mínění, o kterém informoval slovenský online deník Aktuálně.sk a agentura SITA.

Pro společnou vládu pravice a levice by hlasovalo 38 procent všech dotázaných. Pouze pravicovou vládu by upřednostnilo 18,7 procenta respondentů a čistě levicovou vládu by nejraději 12,9 procenta ze všech oslovených Slováků.

Rovných dvacet procent respondentů odpovědělo, že je jim jedno, zda bude v zemi po volbách sestaven levicový, nebo pravicový kabinet.

Součástí výzkumu byl také dotaz, jakou stranu ze slovenského politického spektra pokládá respondent za pravicovou. Nejvíce lidí - 51,7 procenta - označilo za nejpravicovější opoziční SDKÚ-DS bývalého premiéra Mikuláše Dzurindy. Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) vnímá jako pravicovou stranu 40,3 procent oslovených.

Za levicovou stranu považuje nejvíce respondentů Směr-SD premiéra Roberta Fica. Označilo ho 56,3 procenta dotázaných.

Slováci půjdou k volbám v červnu. Nedávný průzkum ukázal, že Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara možná bude mít problémy se do parlamentu dostat. Poslední průzkum z poloviny března mu přisoudil jen 4,4 procenta hlasů.

Slovenská národní strana by dostala 5,2 procenta, a do Národní rady by tak těsně prošla. Ficův Směr-SD si udržuje velký náskok s 38 procenty voličských preferencí.

Slovenskou politickou scénu rozbouřil spor o tzv. vlastenecký zákon, který ukládá ředitelům škol hrát před vyučováním hymnu a vyvěšovat vlajku. Zákon má podle předkladatelů ze SNS podpořit mezi Slováky vlastenectví.

Návrh však vyvolal ve veřejnosti značný odpor a Fico nakonec vyzval prezidenta Ivana Gašparoviče, aby zákon prozatím nepodepisoval.

 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy