Ve stejném období loňského roku vykázala společnost ztrátu 36 milionů korun.
Do výsledku se promítla zvýšená poptávka po produkci, a to zejména v zahraničí, řekla mluvčí Setuzy Marie Logrová.
Tržby za prodej činily 1,9 miliardy korun. V prvním čtvrtletí loňského roku byly 1,636 miliardy korun. "Ukazuje se, že byla přijata dobrá strategie výroby. Vedle vysoce jakostního farmaglycerinu je v zahraničí značná poptávka i po metylesteru řepkového oleje (MEŘO), který se přidává do bionafty.
Největší investicí Setuzy je letos právě výstavba provozů MEŘO v Ústí nad Labem. Zkušební provoz by podle plánů měla firma zahájit na přelomu roku 2006 a 2007. Roční kapacita bude 100.000 tun MEŘO. Náklady převyšují půl miliardy korun.
Setuza doposud téměř veškerou produkci MEŘO vyvážela do zahraničí, zejména do Německa. "V současné době dělníci pracují na základech a terénních úpravách. V závěrečné fázi je zpracování projektové dokumentace," uvedla Logrová.
Kapacity na výrobu MEŘO Setuza rozšíří také v Mydlovarech u Českých Budějovic a v Olomouci. Stane se tak nejvýznamnějším tuzemským zpracovatelem zemědělské produkce pro nepotravinářské účely.
Celkem 90,7 procenta akcií Setuzy vlastní Český olej. Podle Logrové se Setuzy nijak nedotkl případ Tomáše Pitra, kterého v pondělí soud poslal na pět let do vězení za daňové delikty z roku 1994. Pitr patří do skupiny, která Setuzu ovládá.
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond v květnu vyhlásil výběrové řízení na prodej pohledávky zhruba 4,1 miliardy korun za Setuzu. Rozhodujícím kritériem tendru je cena a zájemce musí nabídnout nejméně 650 milionů korun.
Nabídky mohou uchazeči podat do 21. června. Ředitel fondu Petr Buchal dnes ČTK řekl, že se na termínu nic nemění ani po volbách. O Setuzu se zajímá podle dostupných informací několik společností.