Sazka poráží francouzský hazard, získala Vegas

Tomáš Fránek
8. 7. 2010 16:09
Největší sázková firma v Česku může pro své loterie používat slovo Vegas

Brno - Společnost Sazka ustála útok konkurence ze zahraničí. Francouzská státní sázková firma chtěla dosáhnout toho, aby Sazka nemohla pro některé své hry používat slovo Vegas jako symbol hráčského průmyslu.

Sazka tak může i dál používat názvy Vegas Ruleta Jackpot Sazka a Vegas Kostky Ruleta Sazka. Proti tomu, aby slovo Vegas mohla Sazka využívat, protestovala u Úřadu průmyslového vlastnictví francouzská státní společnost La Française des Jeux, která má v celosvětové databázi chráněnu značku Vegas jako zkrácený název pro hlavní světové město hazardu Las Vegas.

Francouzi si značku chrání právě pro sázky a hazardní hry. Podle Francouzů je slovo Vegas v názvu her dominantní a proto si ho mohou lidé plést se značkou, kterou má francouzská firma, ve které má stát 72 procentní podíl, zapsánu pro sebe. Sazka se ale bránila. Podle jejich zástupců není slovo Vegas v názvu her příliš dominantní, tím hlavním je název Sazka.

"Nemůže dojít k záměně, dominantní je název společnosti Sazka," uvedli zástupci největší tuzemské firmy v oboru. A úřad sledující ochranu značek jim dal zapravdu.

Úřad: značky si lidé plést nebudou

Podle šéfa Úřadu průmyslového vlastnictví Josefa Kratochvíla nemůže dojít k záměně značek, lidé si je nebudou plést. A když jsou obě značky spojeny s hazardem, pro lidi nejsou příliš podobné. "Nedojde k poškození práv společnosti (La Française des Jeux) , která měla značku Vegas zapsánu dříve," rozhodl úřad.

Hra, ve které má Sazka název Vegas, je podle internetových stránek firmy okamžitá loterie, ve které se vyhrává až padesát tisíc korun. Sazka v loňském roce utržila 8,4 miliardy korun, což oproti předchozímu roku představuje zvýšení o 3,8 procenta.

"Na rozdílu se nejvíce podílely vklady kurzových sázek, které po spuštění internetového sázení vzrostly o 93,7 procenta a číselné loterie Euromilióny, jejíž vysoký jackpot se projevil v nárůstu o 16,9 procenta. Podíl internetu na vkladech kurzových sázek překročil 80 procent," uvedl mluvčí společnosti Zdeněk Zikmund.

Z provozovatelů her povolovaných ministerstvem financí zaujímá největší místo na trhu právě Sazka s podílem 6,9 procenta na vložených částkách. Více než polovina jejích příjmů ze hry pochází z hry Sportka.

 

Právě se děje

Další zprávy