Brno - Ve volbách slíbili, že za své voliče zaplatí v krajských nemocnicích regulační poplatky. A po dnešním jednání už mají sociálnědemokratičtí hejtmani jasnou představu o tom, jak poplatky nevybírat a nedostat se do problémů s pravidly Evropské unie na veřejnou podporu.
Zástupci hejtmanství totiž zamířili na schůzku se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martinem Pecinou. A dozvěděli se, že existují dvě varianty, které jim umožní nevybírat poplatky tak, aby se nedostali do rozporu s nedovolenou veřejnou podporou. A tím obešli i hrozící problémy s úředníky Evropské komise, která podporu schvaluje.
Dvě řešení bez problémů
Úřad upozorňuje, že z hlediska veřejné podpory existují hned dvě bezproblémová řešení. "Kraj by poplatky hradil plošně za všechny za všechny své obyvatele, ale v kterékoliv nemocnici. Nebo by využil výjimky, která by umožnila zaplatit jedné nemocnici za tři roky až 200 tisíc euro, tedy přibližně pět miliónů korun," doporučil Martin Pecina.
Druhé řešení by podle něj bylo použitelné především pro menší kraje, kde nemocnice nevybírají na poplatcích příliš vysoké částky. Například pro jižní Moravu však takové řešení možné není. Krajské nemocnice totiž za jediný rok vyberou na poplatcíchpřes 70 milionů korun.
Pokud by si kraje nechtěly zvolit ani jednu z těchto dvou možností, je stále možné nechat si posvětit vybrané řešení přímo Bruselem," poznamenal Pecina.
O tom, jak by chtěli zrušení poplatků v krajských nemocnicích řešit, kraje zatím jednotnou představu nemají. A to se potvrdilo i na dnešním jednání.
Jako nejpravděpodobnější se nyní ukazuje poskytnutí potřebné finanční částky jako daru nebo postoupení závazku pacienta kraji.
Jednotný postup
"Nejsou to však jediná dvě řešení, přestože jsou asi nejvíce ve hře. Pro nás například není přípustné, aby se poplatky platily a pak zase vracely," řekla před jednáním radní Zlínského kraje Hana Příleská.
Podobně nemají hejtmani zatím jasno ani v tom, kde všude bude za pacienty hradit regulační poplatky kraj a zda je zaplatí za všechny ošetřené. I to si musí sociální demokraté stojící v čele jednotlivých krajů ujasnit.
"Rozhodně budeme postupovat jednotně. Není pravděpodobné, že by problém řešili v každém kraji jinak," dodala Příleská.