Praha - Průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 3,9 procenta po říjnovém zvýšení o 4,1 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se průmyslová produkce snížila o 6,2 procenta, když listopad 2011 měl o jeden pracovní den více.
Po očištění od sezónních vlivů i vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,8 procenta. Aktuální čísla zveřejnil Český statistický úřad.
"Výsledek hodnotíme jednoznačně jako zklamání. Opět se potvrzuje slabost české ekonomiky," komentoval data analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Tento rok očekává mírný růst průmyslové výroby o 0,2 procenta. Za minulý rok odhadl pokles na minus 0,8 procenta. "Dno průmyslové výroby by již mělo být v dohledu, někdy v prvním až druhém čtvrtletí tohoto roku," dodal.
Tuzemských zakázek je výrazně méně
K meziročnímu poklesu průmyslové výroby nejvíce přispěla výroba pryžových a plastových výrobků, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu a výroba základních kovů a slévárenství. Nejvýznamněji naopak vzrostla výroba elektrických zařízení, výroba chemických látek a chemických přípravků a výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.
Hodnota nových zakázek v listopadu 2012 ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 2,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 0,6 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 5,5 procenta.
Na meziroční pokles nových zakázek měla největší vliv nižší produkce počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Nové zakázky vzrostly ve výrobě strojů a zařízení, chemických látek a chemických přípravků a elektrických zařízení.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v listopadu 2012 meziročně klesly o 3,1 procenta.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni v listopadu meziročně snížil o 0,7 procenta a jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 2,9 procenta na 30 361 Kč, dodal ČSÚ.
Zahraniční obchod v přebytku 35,5 miliardy
Statistický úřad zveřejnil také údaje o zahraničním obchodu za listopad 2012. Ten skončil v přebytku 35,5 miliardy korun. To je o 17,1 miliardy více než ve stejném období předchozího roku. Vývoz podle předběžných údajů stoupl meziročně o 4,2 procenta, naopak dovoz klesl o 2,4 procenta.
Vývoz společností se sídlem v ČR se zvýšil o 1,3 procenta a vývoz subjektů se sídlem mimo Česko vzrostl o 13,7 procenta. Dovoz firem, které mají sídlo v Česku, stoupl o 0,8 procenta, zatímco dovoz firem sídlících mimo ČR klesl o 16,4 procenta.
Přebytek zahraničního obchodu meziročně nejvíce vzrostl u strojů a dopravních prostředků, a to o 13,5 miliardy korun. U průmyslového spotřebního zboží stoupl o pět miliard a u surovin o 0,3 miliardy Kč. U minerálních paliv se deficit prohloubil o 0,7 miliardy korun, u potravin a živých zvířat o půl miliardy a u chemických výrobků o 0,2 miliardy korun. U polotovarů a materiálů kleslo kladné saldo o 0,2 miliardy Kč.
Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila loni v listopadu přebytkem 68,9 miliardy korun, byl tak podle statistiků meziročně o 6,5 miliardy korun vyšší. Záporné saldo se státy mimo Unii kleslo o 10,6 miliardy na 33,4 miliardy Kč.
"Varováním pro exportéry je stagnace meziročního růstu vývozu do eurozóny, která je klíčová a výrazný pokles vývozu na Slovensko (o 3,3 %) a do Německa (o 1,1 %). Naopak i nadále se daří zvyšovat meziročně objem exportu do Ruska a dalších států SNS," komentuje data Jiří F. Grund, předseda Asociace exportérů.
Loni v lednu až listopadu stoupl vývoz o 7,7 procenta a dovoz o 3,3 procenta. Přebytek obchodní bilance za toto období dosáhl 307 miliard Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 123,1 miliardy korun. Aktivum stouplo hlavně u strojů a dopravních prostředků, a to o 81,5 miliardy Kč, u průmyslového spotřebního zboží se zvýšilo o 26,9 miliardy Kč. Naopak u obchodu s minerálními palivy se schodek prohloubil o 12,2 miliardy korun.