Průmysl táhne Česko vzhůru. Vzrostl o 10 procent

Radek Pecák Radek Pecák
7. 10. 2010 9:13
Hodnota nových zakázek se zvýšila o více než pětinu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Průmysl už je opět tahounem české ekonomiky. Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu vzrostla průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně vyšší o 1,3 % a meziročně o 12,9 %.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů je růst průmyslu o 10,1 %. 

Nejvíce se na meziročnímu nárůstu průmyslové produkce podílela výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 16,3 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků ( růst o 26,0 %) a výroba elektrických zařízení (růst o 7,5 %). 

Naopak v srpnu klesla výroba nápojů (o 9,7 %), výroba nábytku (o 3,0 %) a výroba potravinářských výrobků (o 0,5 %).

Zakázky přibývají rychle

Velmi pozitivní je nárůst hodnota nových zakázek o více než pětinu (o 22,1 %), z toho zakázek ze zahraničí o 20,6 %. Nové zakázky přibyly zejména výrobcům motorových vozidel, přívěsů a návěsů, v hutnictví a slévárenství i výrobců, strojů a zařízení .

Nadále mají problémy se zakázkami výrobci oděvů.

Oproti číslům v loňském srpnu se opět snížil průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu. Pracuje jich tam nyní o půldruhého procenta méně. Naopak průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v srpnu 2010 meziročně vzrostla o 4,6 % a činila 23 883 Kč.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 22,1 %.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy