Průmysl zpomalil zázračné tempo, ale stále "jede"

Ekonomika Ekonomika
6. 9. 2010 9:10
Český statistický úřad zveřejnil nejnovější údaje o kondici českého průmyslu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už to není takový nečekaný zázrak jako před měsícem, přesto tuzemský průmysl stále přidává na tempu. Český statistický úřad oznámil, že průmyslová výroba v červenci, v posledním měsíci, ze který jsou známé kompletní údaje, vzrostla o 5,3 procenta, pokud ji porovnáváme s tím, co firmy předvedly před rokem.

Měsíc předtím průmysl přidal meziročně devět procent, tento výsledek byl tehdy analytiky hodnocen jako nevídaný či neopakovatelný.

V porovnání s červnem nyní průmyslové firmy přidaly 0,3 procenta, uvedl ČSÚ.

"Stejně jako v Německu v červnu, v České republice v červenci průmyslová výroba zpomalila. Český průmysl je na vývoji průmyslové výroby a objednávek v Německu stále velmi závislý a červencová data to jenom potvrzují," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Na růstu produkce se nejvíc podílely firmy, které vyrábějí kovové konstrukce, stroje a počítače.

Tržby průmyslových firem se meziročně zvýšily o 7,8 procenta - firmy, které své výrobky vyvážejí, si polepšily o 16,1 procenta.

„Za meziročním růstem českého průmyslu stále stojí relativně nízká srovnávací základna loňského roku a postupně přicházející nové zakázky z eurozóny. Obdobný vývoj očekáváme i v průběhu podzimu. Zřejmě až začátek příštího roku ukáže, do jaké míry je stávající růst udržitelný. I přes optimistický výhled, jež ukázal i nedávný průzkum PwC mezi českými podnikateli, přichází z české i globální ekonomiky stále řada zpráv, že ještě nemusíme mít vyhráno," říká Petr Smutný, partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy