Zátah v exportní bance: Tanec miliard, směr Rusko

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
Aktualizováno 15. 1. 2014 19:30
Ze 143 miliard, které ČEB na podporu exportu v letech 2005 až 2011 poskytla, získaly 19,5 miliardy jen dvě firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Za středeční policejní razií v České exportní bance a státní pojišťovně EGAP jsou podle všeho pochybení z předkrizových let, na něž už v létě roku 2011 upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Několik měsíců nato podala kvůli těmto pochybením trestní oznámení senátorka Alena Dernerová a podle informací Aktuálně.cz se tímto podnětem přinejmenším ještě nedávno zabývali policisté a Nejvyšší státní zastupitelství.

NKÚ tehdy prověřoval devět úvěrů za 13,2 miliardy korun. Konstatoval, že při jejich schvalování ČEB nepostupovala dostatečně obezřetně a přestoupila tím zákon o bankách, případně své vlastní stanovy.

NKÚ také upozornil na to, že banka úvěry poskytuje na projekty poměrně malého okruhu stále stejných vývozců, takže zesílila podezření o protekci vůči některým podnikatelským skupinám. Konkrétně: ze 143 miliard korun, které ČEB na podporu exportu v letech 2005 až 2011 poskytla více než stovce žadatelů, získaly 19,5 miliardy (tedy 13,6 procenta) jen dvě firmy. Jedna z nich navíc vyplatila přes 40 procent prostředků z úvěru subdodavateli se sídlem v takzvaném daňovém ráji. „Je tedy otázkou, zda lze v tomto případě ještě mluvit o podpoře českého exportu," konstatuje NKÚ.

Pochybné úvěry do Ruska i jinam

Pochybné úvěry, na něž upozornil NKÚ, se týkaly vývozu do Ruska, Tuniska a Číny. Stát tímto způsobem podpořil vývozce Sklostroj Turnov, stavební firmu PSJ a dnes již zkrachovalou developerskou firmu ECM.

Banka přitom půjčovala i partnerům, s nimiž už měla první špatné zkušenosti. Jak upozornil NKÚ, například ruská podnikatelská rodina Sadovských nesplácela už svůj první více než půlmiliardový úvěr na Orskij závod tarnogo stekla z roku 2005, přesto jí ČEB v letech 2007 a 2009 přiklepla další sklářské půjčky na výbavu dalších skláren.

Během krize se v ČEB výrazně zesílily problémy s návratností úvěrů. Právě sklářské projekty, tedy půjčky různým ruským a ukrajinským subjektům na vývoz českých technologií turnovského Sklostroje, se staly vůbec největší černou můrou jak ČEB, tak státní pojišťovny EGAP. Loni na podzim už řešilo oddělení problematických pohledávek ČEB kolabující úvěry za 15 miliard korun.

Před koncem roku musela státní pojišťovna EGAP uhradit České exportní bance prvních 2,74 miliardy korun za ztráty z úvěrů na vývoz sklářských technologií v Rusku.

Po Pokorném padl i Uvíra

Kvůli pochybnostem při úvěrování padl už před třemi lety dlouholetý ředitel ČEB Lubomír Pokorný, jeho chyby měl napravit bývalý vysoce postavený úředník ministerstva financí Tomáš Uvíra. Uvíra byl ale dotlačen k rezignaci v září roku 2012, protože akcionáři banky v čele s ministerstvem financí dál nebyli s činností ČEB spokojeni.

Současný šéf ČEB Jiří Klumpar od svého nástupu řešil nejen problémy s nesplácenými úvěry, ale také to, jak se postavit k závěrům NKÚ z roku 2011. Podle informací Aktuálně.cz ještě koncem loňského roku probíhal v bance forenzní právní audit, zkoumající úvěrovou praxi předkrizových let. Banka zvažovala, že na základě této analýzy podá sama trestní oznámení na úředníky, kteří za ni byli odpovědní.

Premiér se vše dozvěděl z médií

Policie v budově zasahovala od 06:00. "Probíhá to tak, že si vyžaduje veškerou dokumentaci a to jak papírovou, tak v elektronické podobě," uvedla Hikelová. Podle ní se policie nezajímá o případy, které byly uzavřeny v posledním roce, ale o případy starší. Jde tedy o kauzy, na něž současné vedení nemělo žádný vliv, dodala mluvčí.

Ministr financí v demisi Jan Fischer na odpoledne svolal jednání se zástupci dozorčích rad EGAP a ČEB. "I přes dnešní zásah policie jsem byl ujištěn, že nic nebrání tomu, aby banka a EGAP ve svém fungování pokračovaly," sdělil Fischer. Příslušným útvarům ministerstva zároveň uložil, aby bezodkladně požádaly orgány činné v trestním řízení o poskytnutí oficiálních informací.

S kauzou zřejmě souvisí další policejní zásah, který se týká jihlavské společnosti PSJ. Ta předala policii informace a dokumentaci k vybraným obchodním případům, v nichž figurovala jako generální dodavatel stavebních prací. "Z dosud získaných informací je naší společnosti známo, že vyžádané materiály údajně souvisí s činností ČEB," uvedl mluvčí společnosti Miroslav Fuks.

PSJ patří mezi největší stavební společnosti v Česku. Velký díl zakázek provádí v zahraničí, zejména v Rusku. Výnosy skupiny PSJ se za rok 2012 pohybovaly kolem 7,55 miliardy korun.

Policie dopoledne zasahovala i v sídle turnovského Sklostroje, který se zabývá výrobou strojů pro obalové sklo. Jednatel firmy Martin Gold sdělil, že ve všech případech prověřovaných policií je Sklostroj poškozenou společností stejně jako ČEB a EGAP.

"Ani naše pohledávky nebyly ruskými zákazníky uhrazeny v celém rozsahu. V konkrétních případech, které se týkají Sklostroje, byly objednateli technologických celků tři vzájemně nepropojené ruské podnikatelské skupiny. Na jejich investiční projekty, včetně technologií Sklostroje, jim poskytla úvěr ČEB. Pojištění úvěrů proti riziku nesplácení a politickým rizikům pak zajistil EGAP," dodal.

Premiér Jiří Rusnok po jednání vlády řekl, že se o zásahu policie dozvěděl z médií. Domnívá se, že se záležitost týká případů před rokem 2010 a tedy doby před nástupem současného vedení státních společností.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy