Při rozpravě o nájmech byla odpoledne v jednacím sále jen zhruba čtvrtina zákonodárců. Dolní komora se tak dostala do situace, kdy bylo poslanců tak málo, že nemohli hlasovat o jednom z procedurálních návrhů.
Poslanci budou pokračovat v debatě v úterý. V tuto chvíli není jasné, zda stihnou závěrem příštího týdne i závěrečné hlasování o této klíčové normě, nebo ho přeloží až na týden další, případně až na leden. Dnešní jednání někteří poslanci vzhledem k značné neúčasti svých kolegů označili za ostudné.
Návrh podporuje vládní koalice
Podle návrhu ministra pro místní rozvoj Radko Martínka, který podporují kluby ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, by se nájmy měly od 1. ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 14,2 procenta za rok. Nájmy by se měly zvyšovat až do výše pěti procent tržní ceny bytu. Martínek podotkl, že se zákon týká 17 procent bytů, zbylých 83 procent se nedotkne.
S Martínkovým návrhem nesouhlasí poslanec KSČM František Beneš, podle kterého by se přechodné období mělo zkrátit na tři roky. V tomto období by se nájmy zvyšovaly v první variantě o 15 procent ročně a dvakrát o deset procent ročně. To by v Praze vedlo k cílovému stavu 52 Kč za m2, v Brně k 38 Kč za m2 a 21 Kč za m2 v nejmenších místech republiky.
Rovněž podle druhé varianty by se dosáhlo zhruba stejných výsledků. "Na nájemném by nikdo neměl prodělávat, ale zároveň nemá uvrhnout domácnosti do svízelných situací," řekl Beneš. S plošným růstem nájmů Martínek nesouhlasí, považuje ho za nespravedlivý. V současné chvíli je maximální regulované nájemné na úrovni 37 Kč za m2.
S pozměňovacími návrhy přišla také poslankyně ODS Zdeňka Horníková, podle které je třeba zejména upravit novelu Občanského zákoníku týkající se vztahu pronajímatele a nájemce. Navrhuje, aby pronajímatel měl možnost vypovědět nájem z bytu bez udání důvodu s dvouletou výpovědní lhůtou, která by začala běžet po skončení přechodného období, tedy od 1. ledna 2011. V případě nájemce se zdravotním postižením by výpovědní lhůta trvala tři roky. Výpověď bez udání důvodů je ale pro Martínka nepřijatelná.
Majitelé domů jsou proti
Majitelé domů aktuální návrh zákona o nájemném odmítají. Podle nich jim výše nájmů s výjimkou Prahy neumožní po skončení přechodného období pokrýt ani náklady na běžné opravy a údržbu.
Sdružení nájemníků se současnou variantou návrhu zákona o nájemném souhlasí. "V této chvíli se domnívám, že to je dobré řešení, které nepoškodí práva nájemců," řekl již dříve předseda Sdružení nájemníků a poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Pražská organizace Sdružení nájemníků ale s růstem nesouhlasí. Namítá, že zvyšování nájmů v metropoli je neúměrné a vyvolá sociální napětí.
Regulované nájemné se vztahuje zhruba na 750.000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. Soukromí majitelé vlastní asi 300.000 bytů, ostatní patří obcím.