Poptávka po úvěrech roste. Komerční banka z toho těží

Ekonomika Ekonomika
4. 8. 2010 9:30
Bankéři již zaznamenali nárůst poptávky po úvěrech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lepší hospodářský výsledek než očekávali analytici dosáhla v letošním prvním pololetí Komerční banka. Svůj zisk zvýšila meziročně o 12,5 procenta na 6,5 miliardy korun. V loňském prvním pololetí měla zisk 5,8 miliardy korun.

Přestože ekonomika ČR se zlepšuje jen málo, bance i to stačí, aby docilovala lepších výsledků. "V podnikatelských segmentech vidíme mírný nárůst poptávky po úvěrech a podobný vývoj sledujeme rovněž v oblasti financování bydlení. Stabilizace ekonomiky příznivě ovlivnila také vývoj nákladů na riziko," uvedl k výsledkům  generální ředitel KB Henri Bonnet.

Oživení stále velmi křehké

Oživení ekonomiky je však podle něho stále velmi křehké. "Je tedy zřejmé, že i nadále klademe důraz na důsledné řízení nákladů a rizik," dodal Bonnet.

Čistý úrokový výnos, který je hlavním zdrojem příjmů, KB meziročně mírně vzrostl o 1,2 procenta na 10,7 miliardy korun. Objem poplatků a provizí stoupl o 1,7 procent na 3,9 miliardy korun. Klesl ovšem příjem banky z finančních operací o 29 procent na 1,4 miliardy korun. Na to měl vlivl nepříznivý vývoj na finančních trzích.

Takzvané náklady rizika se za první pololetí meziročně snížily o 33,6 procenta na 1,8 miliardy korun. "Vývoj nákladů rizika byl pozitivně ovlivněn postupným zlepšováním makroekonomické situace a rovněž stále vylepšovanými postupy řízení rizik. V meziročním srovnání došlo k patrnému zlepšení v podnikovém segmentu, zejména u středních a větších podniků," uvedla KB v tiskové zprávě.

Narostl objem úvěrů i vkladů

Celkový objem poskytnutých úvěrů se meziročně mírně zvýšil o 1,1 procenta na 385,6 miliardy korun. "Z obchodního pohledu byl růst vyšší (přibližně 1,9 procenta), protože banka odepsala ze své rozvahy dlouho nesplácené úvěry plně kryté opravnými položkami," uvedla KB. Objem vkladů v meziročním srovnání vzrostl o 0,8 procenta na 536,5 miliardy korun.

Z největších konkurentů vykázala Česká spořitelna v pololetí čistý zisk 5,88 miliardy korun, což bylo meziročně o 6,8 procenta méně. ČSOB zveřejní výsledky ve čtvrtek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy