Po dovolených přijde krušný podzim plný propouštění

Karel Toman
27. 7. 2009 7:32
Letní klid některé firmy využijí k přípravě restrukturalizace a propouštění

Praha - Po létě přijde propouštění. Firmy podle odborníků využijí prázdninového volna k přípavě odkládaných plánů na restrukturalizaci. Odeznívat navíc začnou sezónní práce.

Podíl lidí bez práce tak celorepublikově vzroste ze současných osmi procent až na deset, Možná i víc. Tuto hranici přitom míra nezaměstnanosti přesáhla už v červnu nejméně v 16 okresech.

"Mnoho firem využívá klidnější čas dovolených k personálním a ekonomickým analýzám," tvrdí například jednatel PR agentury Commservis.com Tomáš Zdechovský. "Některé připravují plány a strategie, koho, kdy a za jakých podmínek propustí, popřípadě přeřadí na jinou práci," dodává.

Firmy odcházejí na východ i na západ

Podle Zdechovského je tak krize i určitým "zaklínadlem k razantním krokům vedoucím k dlouho odkládaným restrukturalizacím firem a snížení nákladů." Firmy podle něj už teď šetří na zaměstnaneckých výhodách a téměř neinvestují do jejich vzdělávání.

Některé společnosti přesunou výrobu úplně mimo Českou republiku směrem na východ do Bulharska, Rumunska, Moldavska či Ukrajinu, kde je výrazně levnější pracovní síla, míní Zdechovský.

To před časem připustila i Hospodářská komora České republiky, podle níž zvažuje odchod z Česka až pětina firem.

"Tady bych polemizoval," doplňuje předseda odborového svazu Kovo Josef Středula. "Zatím dochází k přesunům na západ, ne na východ. Zatím výrobci odcházejí do Německa a Rakouska," naráží na přesun výroby zličínského Siemensu nebo žebráckého Intosu do domovských zemí.

Odbory vládě: zaveďte „kurzarbeit"

Například Alcoa Fujicura ale plánuje přesunout českou výrobu do Rumunska.

Jinak ale Středula souhlasí. "Od listopadu loňského roku jsme říkali, že nejhorší bude doba dovolených, kdy firmy budou absolutně bez zakázek," upozorňuje Středula.

"Už to vlastně začalo. Září, říjen, listopad, to bude období, kdy bude propouštění ,jen' kulminovat a nabírat rychlejší tempo," odhaduje vývoj.

"Očekávám, že k závěru roku bude nezaměstnanost kulminovat kolem deseti procent. A pokud se situace na trzích nezlepší, může tuto hranici významně překročit."

Na deset procent odhadl kulminaci nezaměstnanosti také ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Odbory proto navrhují urychleně zavést „kurzarbeit", neboli zkrácení pracovního týdne, aby víc lidí mohlo zůstat v práci, i když za menší mzdu.

Nezaměstnanost totiž znamená další omezení výdajů rodin a naopak nárůst výdajů státu. „To přinese obrovský tlak na další propad hrubého domácího produktu," obává se spolu s dalšími ekonomy Středula.

Co s nezaměstnaností po krizi?

Na červnové tripartitě proto odbory požádaly vládu o sestavení krizového scénáře budoucího  vývoje nezaměstnanosti v Česku a jeho dopadů na rozpočet. Žádají také sestavení zprávy o stavu České republiky po americkém vzoru Zprávy o stavu unie.

Už teď se ale také chtějí připravovat na čas, až krize i u nás odezní.

"Požádali jsme o urychlené vytvoření Rady vlády pro rozvoj lidských zdrojů, abychom se období po krizi připravili. Jinak bychom mohli hodně ztratit. naopak ale můžeme hodně získat," uzavírá Středula.


 

Právě se děje

před 39 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy