Krize prohlubuje propast mezi Prahou, Čechami a Moravou

Petr Holub
10. 7. 2009 23:20
Češi mají za sebou první fázi krize a stejně jako jiní Evropané s napětím čekají, jestli na podzim přijde nový náraz, anebo zotavení.
Morava se oproti Čechám v krizi více ekonomicky propadá. Ostravsko také.
Morava se oproti Čechám v krizi více ekonomicky propadá. Ostravsko také. | Foto: Eva Matějková

Praha - Česko se stává třírychlostní ekonomikou.

V hlavním městě žádná krize nenastala, práce je dost a mzdy rostou.  Zbytek Čech čelí ekonomickým potížím relativně úspěšně. A Morava se propadá.

Za stejnou práci dnes dostanete na střední Moravě necelé dvě třetiny platu, který mají Pražáci. Ještě loni to bylo přes tři čtvrtiny.

Dostanete také o desetinu méně než v průměrném českém kraji. Přitom ještě loni se daly rozdíly ignorovat.

Údaje Českého statistického úřadu o platech potvrzují, jaké konkrétní důsledky má nezaměstnanost, která na Moravě roste proti Čechám dvojnásobným tempem.

Zatímco byl od prosince na Olomoucku či Ostravsku propuštěn každý pětadvacátý zaměstnanec, v jižních Čechách či na Plzeňsku to byl jen každý padesátý. V Praze přišla o práci setina lidí.

Podívejte se, jak zasáhla krize váš region. Grafika ZDE, text pokračuje pod ní

O deset let zpátky

První díl krize obnovil situaci z počátku desetiletí, kdy důsledky recese silněji zasáhly Moravu. Východ republiky ztrátu úspěšně doháněl během konjunktury v letech 2005-2007, dnes se trend opět láme.

Obavy z budoucnosti způsobily, že se méně staví a že se lidé také méně stěhují. Pokud se něčeho takového odváží, zpravidla míří z Moravy do Česka.

Výjimkou je Brno s okolím, které se vyrovná regionům, jakými jsou jižní, západní a východní Čechy.

Čechům nahrává i to, že mohou během průmyslového propadu spoléhat na lépe rozvinuté služby. Svědčí o tom turistická data, podle kterých o návštěvníky nemají nouzi v Praze, Karlových Varech, jižních Čechách a Krkonoších.

Sever na šikmé ploše

Během šesti měsíců, kdy Aktuálně.cz bilancuje dopady krize, se rozdíly mezi Čechy a Moravou neustále zvětšují. Vedle jižní Moravy, která se drží na "české" úrovni, jsou další výjimkou z pravidla severní Čechy, konkrétně Liberecký, Ústecký a Karlovarský kraj.

Krize tam odhalila trvalé problémy s kvalitou životních podmínek. Rostoucí nezaměstnanost vyhání obyvatele do jiných regionů, na rozdíl od Moravy tam ale ještě nesnižuje platy. Severočeskému venkovu pomáhá blízkost prosperujících krajů na jihu, oproti Moravě ale může nakonec jít pouze o fázové zpoždění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy