Piloti ČSA chtějí zvýšit platy. Až o 15 procent

Hana Vorlíčková
27. 6. 2007 0:00
Průměrný plat pilotů dosahuje téměř 180 tisíc korun
Prezident ČSA Radomír Lašák odmítá probíhající jednání komentovat
Prezident ČSA Radomír Lašák odmítá probíhající jednání komentovat | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - V ČSA probíhá tvrdé vyjednávání o budoucích platech pilotů. Vedení společnosti a zástupci odborářů totiž jednají o návrhu nové kolektivní smlouvy. Ta by měla vstoupit v platnost na začátku ledna příštího roku.

Podle informací Aktuálně.cz chtěli piloti zaručit růst platů ve výši až patnáct procent ročně.

Může přitom záležet například na tom, jak dlouho pro ČSA pracují nebo na jakých linkách létají. Odbory zastupující piloty preferují, aby smlouva byla opět uzavřena na dobu tří let. Lidé z ČSA však připouštějí, že může být uzavřena i na dobu kratší.

Pro národního dopravce nyní létá asi 550 pilotů. To je přibližně desetina z celkového počtu zaměstnanců.

Ani jedna ze stran nechce situaci komentovat. "Dohodli jsme se, že nebudeme informace o průběhu jednání zveřejňovat," říká Radomír Lašák, prezident aerolinií.

Obdobně reagují i odboráři s tím, že by se rádi postupně alespoň přiblížili průměrné výši platů svých kolegů ve Sky Teamu. Ta dosahuje v přepočtu přibližně 320 tisíc korun měsíčně.    

Průměrný měsíční plat pilotů ČSA za první čtyři měsíce letošního roku dosáhl téměř 180 tisíc korun. To je oproti uplynulému roku zvýšení o více než pětinu.

K tak vysokému meziročnímu růstu došlo jednak na základě kolektivní smlouvy, kterou s odbory uzavřel bývalý šéf aerolinií Jaroslav Tvrdík, a jednak kvůli novému zákoníku práce. Ten zajistil lidem vyšší příplatky za práci o víkendech, v noci a za ztížené pracovní podmínky.
 
V roce 2006 byla průměrná mzda pilotů ČSA téměř 150 tisíc korun, rok před tím necelých 135 tisíc korun za měsíc.

Podle informací z ČSA by však vedení mohlo s mírným růstem mezd přibližně do pěti procent ročně souhlasit.

Pokud k dohodě o nové kolektivní smlouvě do konce roku nedojde, mají piloti právo stávkovat. Vedení společnosti by se v dané situaci řídilo pouze zákoníkem práce.

Letadlo u terminálu na letišti v Ruzyni.
Letadlo u terminálu na letišti v Ruzyni. | Foto: Ondřej Besperát

Piloti ČSA do stávkové pohotovosti v minulosti již vstoupili. Naposledy se tak stalo v roce 2003 koncem léta. Tehdy stávkovou pohotovost vyhlásili z důvodu zrušení samostatné kolektivní smlouvy pro letce, tak jak tomu bylo v minulosti. Samostatná kolektivní smlouva pro piloty je přitom obvyklá i u jiných společností ve světě.

Příslib výrazného růstu mezd je pro vedení ČSA v současné době problematický. Národní dopravce totiž stále čelí hospodářské ztrátě. V prvním čtvrtletí prodělaly 122 milionů korun. Letos však firma plánuje zisk ve výši 42 milionů korun.

K zisku by měl aeroliniím pomoci i prodej cateringu a carga. Hodnota obou společností přitom podle odhadu analytiků přesahuje miliardu korun. V případě, že by se cargo a catering neprodaly, ČSA by skončily ve ztrátě na úrovni kolem 300 milionů korun.
Za uplynulý rok hospodařily České aerolinie se ztrátou 397 milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy